Z inicjatywą referendum w sprawie odwołania burmistrza Niemodlina w woj. opolskim wystąpił Jacek W. i piętnastoosobowa grupa inicjatywna. Jacek W., sołtys największej wsi w gminie, oraz jego zwolennicy mieli za złe burmistrzowi nierówny, ich zdaniem, podział środków pomiędzy miasto a 26 sołectw.
Do pisemnego wniosku do komisarza wyborczego w Opolu dołączono listy z 1197 podpisami poparcia. Inicjator referendum zapewnił, że spełniono wymóg podania do wiadomości mieszkańców informacji o przedmiocie referendum. Przedłożył kopie artykułów w „Nowej Gazecie" i wskazał na strony internetowe Radia Opole i „Nowej Trybuny Opolskiej" ze wzmiankami o referendum.
Tymczasem burmistrz wyjaśnił, że zwyczajowo zarządzenia i informacje publiczne podaje się w biuletynie publicznym gminy, na tablicy ogłoszeniowej w urzędzie miejskim i na stronie internetowej urzędu. Inicjatorzy referendum dopiero później dostarczyli materiały informacyjne przekazane do 26 sołectw w gminie oraz plakat zawiadamiający o wystąpieniu o przeprowadzenie referendum.
Po sprawdzeniu podpisów oraz po ich weryfikacji w bazie PESEL ustalono, że 137 zostało złożonych nieprawidłowo. Pozostało 1045 prawidłowych, podczas gdy wymagane były 1083 podpisów poparcia (10 proc. liczby mieszkańców gminy uprawnionych do głosowania). Komisarz wyborczy odrzucił więc wniosek.
Inicjatorzy referendum poskarżyli się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu. Ich zdaniem spełnili warunek powiadomienia o referendum w sposób zwyczajowo przyjęty w gminie. Informowały o tym wszystkie lokalne media.