Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przygotowało projekt założeń ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządowe. Ma on na celu nie tylko poprawę jakości usług publicznych, ale także ratowanie wielu samorządów, które ze względu na warunki demograficzne i malejące dochody popadają w stagnację i likwidują niektóre zadania.
– Projekt powstał z myślą o współpracy między samorządami, niejednokrotnie broniącymi swej niezależności bez względu na racjonalne przesłanki świadczenia usług – mówi Szymon Wróbel, dyrektor departamentu współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego w MAiC.
Grunt to elastycznie
Zdaniem dyr. Wróbla prawo powinno w większym stopniu umożliwiać wybór sposobu wykonywania zadań publicznych, np. poprzez łączenie zadań różnych jednostek organizacyjnych w jedną.
Projekt ustawy ułatwi przede wszystkim działania na terenach metropolitalnych, dając możliwość tworzenia związku powiatowo-gminnego. Do tej pory prawo zezwalało jedynie na tworzenie związków międzygminnych. Powstawały w określonych celach, ale nie ułatwiały koordynacji zadań o znaczeniu strategicznym. Tymi zadaniami, m.in. planowaniem przestrzennym, siecią transportową czy realizacją inwestycji dla całego obszaru, a nie tylko dla kilku gmin, zajmą się związki powiatowo-gminne. Ułatwią one też łączenie zadań miejskich z powiatowymi, np. ośrodków pomocy społecznej i powiatowych centrów rodziny.
To się opłaci
MAiC proponuje też ułatwienia i atrakcyjniejszą niż do tej pory motywację finansową dla tych jednostek, które zdecydują się na połączenie. Już obecnie zachodzi konieczność łączenia się niektórych samorządów ze względów demograficznych i finansowych. Dotyczy to zwłaszcza mniejszych gmin, poniżej 5 tys. mieszkańców, ale także powiatów ziemskich łączących się z miastami grodzkimi.