Taka jest opinia Rzecznika Praw Obywatelskich, który zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego przepis Regulaminu Strefy Płatnego Parkowania w B.
RPO przypomina, iż zgodnie z art. 94 Konstytucji organy samorządu terytorialnego, na podstawie i w granicach upoważnień zawartych w ustawie, ustanawiają akty prawa miejscowego obowiązujące na obszarze działania tych organów. Akty prawa miejscowego nie mogą być wydawane bez wyraźnego upoważnienia ustawowego. Nie mogą one regulować materii ustawowych, ani też wykraczać poza unormowania ustawowe. Tymczasem w ustawie o drogach publicznych brak jest upoważnienia dla rady gminy do określenia w drodze przepisów prawa miejscowego przesłanek, których spełnienie powoduje powstanie obowiązku uiszczenia opłaty za parkowanie.
W związku z tym, w opinii Rzecznika nie ulega wątpliwości, że zaskarżone postanowienia Regulaminu Strefy Płatnego Parkowania, w myśl których opłatę za parkowanie należy wnieść w przypadku zaparkowania pojazdu samochodowego w każdym miejscu strefy, nie mają umocowania w ustawie i zostały wydane bez podstawy prawnej.
Ponadto, zaskarżony przepis ustala inne niż w ustawie o drogach publicznych okoliczności, których zaistnienie kreuje obowiązek wniesienia opłaty za parkowanie, przez co w niedopuszczalny sposób modyfikuje unormowania ustawowe.
Przypomnijmy, iż art. 13 ustawy o drogach publicznych stanowi, iż korzystający z dróg publicznych są obowiązani do ponoszenia opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania. Opłatę tę, pobiera się za parkowanie pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo.