Skarb Państwa przekaże gminom uzdrowiska, PKS, wodociągi i kanalizację za darmo

Skarb Państwa przekaże gminom akcje lub udziały w pekaesach, uzdrowiskach czy spółkach wodociągowo-kanalizacyjnych.

Publikacja: 27.06.2013 09:10

Gminy zyskają możliwość nieodpłatnego nabywania akcji i udziałów należących do Skarbu Państwa spółek

Gminy zyskają możliwość nieodpłatnego nabywania akcji i udziałów należących do Skarbu Państwa spółek: transportowych, uzdrowisk czy wodociągów.

Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki

Ministerstwo Skarbu Państwa opracowało projekt nowelizacji ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji.

Obowiązujące teraz przepisy pozwalają na komunalizację spółek Skarbu Państwa, ale jedynie tych, które zostały utworzone w wyniku komercjalizacji, czyli przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w spółkę handlową.

Projekt nowelizacji zakłada, że jednostkom samorządu terytorialnego albo ich związkom będą bezpłatnie przekazywane akcje i udziały spółek  handlowych Skarbu Państwa powstałych nie tylko w wyniku komercjalizacji, ale także w innym trybie.

– Proponowana nowelizacja nie zmienia natomiast innych kryteriów komunalizacji, a zatem proces ten będzie dotyczyć spółek z tych samych branż co dotychczas, czyli silnie związanych z zadaniami własnymi samorządów – wyjaśnia Magdalena Kobos, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej w Ministerstwie Skarbu Państwa. – Są to przede wszystkim spółki z branży transportowej (PKS), usług komunalnych (wodociągi i kanalizacja) i uzdrowiska – dodaje.

Nowelizacja jest reakcją na składane przez samorządy wnioski o przekazanie im konkretnych spółek Skarbu Państwa.

– Wnioski te nie mogły zostać pozytywnie załatwione właśnie dlatego, że obowiązujące przepisy nie pozwalają przekazywać samorządom spółek Skarbu Państwa innych niż utworzone w wyniku komercjalizacji – wyjaśnia Monika Kobos.

Ministerstwo Skarbu Państwa przewiduje, że efektem nowelizacji będzie przekazanie przez Skarb Państwa samorządom udziałów i akcji w ok. 12 spółkach.

– Dokładne wskazanie listy spółek, których nowelizacja może dotyczyć, nie jest możliwe – informuje Monika Kobos. – Po pierwsze dlatego, że nie wiadomo, czy po nowelizacji ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji samorządy ponowią wcześniej złożone wnioski. A po drugie nie wiadomo, czy będą one mogły być pozytywnie rozpatrzone po analizie spełnienia innych przesłanek ustawowych – wyjaśnia.

Nieodpłatne przekazanie samorządom akcji i udziałów zwiększy ich aktywa bilansowe. Szacowana wartość tych aktywów to ok. 15,6 mln zł.

Ponadto samorządy będą mogły otrzymane akcje i udziały zbyć. Po ich sprzedaży samorząd będzie jednak musiał podzielić się zyskiem ze Skarbem Państwa. Ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji zobowiązuje bowiem do przekazania 24 proc. uzyskanych w ten sposób przychodów na wyodrębnione rachunki funduszy celowych Skarbu Państwa: Reprywatyzacyjny, Restrukturyzacji Przedsiębiorców czy Nauki i Technologii Polskiej. Pozostała kwota stanowić ma dochód własny jednostki samorządu terytorialnego.

etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe

Sądy i trybunały
Rezygnacja Julii Przyłębskiej to jest czysta kalkulacja
Praca, Emerytury i renty
Wigilia wolna od nowego roku. Ale nie to oburza biznes
Podatki
Pułapka na frankowiczów: po ugodzie może być PIT
Konsumenci
Jak otrzymać ulgę na prąd? Kto może mniej zapłacić za energię? Ekspert odpowiada
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Nieruchomości
SN: kiedy mieszkanie u rodziców prowadzi do zasiedzenia
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska