Interpretacje podatkowe: Fiskus może odmówić odpowiedzi na zbyt ogólne pytanie

Fiskus może odmówić wydania interpretacji, gdy podatnik pyta zbyt ogólnikowo o szerokie spektrum spraw.

Publikacja: 01.07.2013 09:11

Interpretacje podatkowe: Fiskus może odmówić odpowiedzi na zbyt ogólne pytanie

Foto: www.sxc.hu

W piątek Naczelny Sąd Administracyjny wydał precedensowe orzeczenie, kiedy fiskus może odmówić wydania interpretacji indywidualnej (sygnatura akt: I FSK 864/12).

Przychylając się do skargi organu podatkowego, uznał, że ten nie musi odpowiadać na ogólnikowe czy wariantowe wnioski, w których podatnik pyta o całą swoją działalność.

Pytanie o wszystko

Sprawa dotyczyła gminy Zgorzelec. W swoim kilkunastostronicowym wniosku o interpretację gmina przedstawiła całe spektrum zadań wykonywanych przez nią w ramach reżimu publicznoprawnego i umów. Chciała uzyskać odpowiedzi na pytania o VAT. Było ich dziesięć, ale niektóre zostały rozpisane na różne warianty.

Fiskus odmówił wszczęcia postępowania. Wyjaśnił, że nie ma możliwości przypisania stanu faktycznego do indywidualnej sprawy konkretnego podmiotu. Dotyczy on wszystkich zadań wykonywanych przez gminę.

Gmina nie zgodziła się z taką oceną i zaskarżyła odmowę do sądu. W pierwszej instancji wygrała. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu orzekł, że fiskus powinien interpretację wydać. To prawda, że skarżąca w opisie wniosku wskazała całe spektrum spraw. Przedstawiła je jednak w sposób wyczerpujący i kompletny, tak aby organ podatkowy mógł odnieść się do jej pytań i stanowisk. W ocenie WSA fiskus mógł udzielić odpowiedzi na część pytań. A jeżeli stan faktyczny nie był zdaniem organu wyczerpujący, należało wezwać wnioskodawcę do jego uzupełnienia.

Reklama
Reklama

Fiskus nie zgodził się z taką wykładnią. Upierał się, że gmina niedostatecznie zindywidualizowała stan faktyczny. W skardze kasacyjnej podkreślał, że żeby wypełnić zalecenia WSA, musiałby rozbić wniosek na kilkadziesiąt interpretacji. To oznaczałoby obciążenie gminy kwotą opłat idącą w tysiące złotych.

O krok za daleko

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, który wziął pod uwagę, jak został sporządzony wniosek gminy, organ podatkowy miał prawo odmówić wydania interpretacji. Jak podkreślił sędzia Hieronim Sęk, gmina przedstawiła bardzo szerokie spektrum spraw, wszystkie zadania, wpływy i rozchody. W ocenie NSA nie można uzyskać interpretacji na podstawie „niedomkniętego" stanu faktycznego, zawierającego grupowe opisy, pełnego ogólników, wariantów czy warunków.

– Nie można, przedstawiając kategorie ogólne, uzyskać konkretnych odpowiedzi – mówił sędzia Sęk. Zwracał uwagę na dwa główne cele, którym służą interpretacje, tj. informacyjny i ochronny. Żeby je osiągnąć, stan faktyczny musi być zindywidualizowany, zawierać dane, od których zależy samorozliczenie. Oczywiście dopuszczalna jest pewna generalizacja, a stopień szczegółowości wniosku może być różny. Instytucja interpretacji indywidualnej nie powinna być jednak wykorzystywana jako środek do poszukiwania optymalnej drogi dla rozliczeń podatkowych. Wyrok jest prawomocny.

Opinia dla „Rz"

Michał Roszkowski, radca prawny, partner w kancelarii Accreo

W komentowanym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny z pewnością zaprezentował nowe stanowisko, które może być uznane za kontrowersyjne. Można zrozumieć podejście sądu kasacyjnego, który w swoim orzeczeniu chroni fiskusa i siebie przed koniecznością oceniania tak skomplikowanych czy rozbudowanych stanów faktycznych. Trudno jednak mi znaleźć podstawę prawną do odmowy wydania interpretacji indywidualnej w takiej sytuacji. Dopóki ustawodawca nie zmieni przepisów regulujących procedurę dotyczącą interpretacji, dopóty podatnik ma prawo pytać o wykładnię prawa podatkowego. I trudno się dziwić, że chce wysondować stanowisko organów podatkowych. Nawet gdy wniosek jest zbyt ogólny, fiskus może bowiem odpowiedzieć ogólnie lub warunkowo.

W piątek Naczelny Sąd Administracyjny wydał precedensowe orzeczenie, kiedy fiskus może odmówić wydania interpretacji indywidualnej (sygnatura akt: I FSK 864/12).

Przychylając się do skargi organu podatkowego, uznał, że ten nie musi odpowiadać na ogólnikowe czy wariantowe wnioski, w których podatnik pyta o całą swoją działalność.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama