W piątek Naczelny Sąd Administracyjny wydał precedensowe orzeczenie, kiedy fiskus może odmówić wydania interpretacji indywidualnej (sygnatura akt: I FSK 864/12).
Przychylając się do skargi organu podatkowego, uznał, że ten nie musi odpowiadać na ogólnikowe czy wariantowe wnioski, w których podatnik pyta o całą swoją działalność.
Pytanie o wszystko
Sprawa dotyczyła gminy Zgorzelec. W swoim kilkunastostronicowym wniosku o interpretację gmina przedstawiła całe spektrum zadań wykonywanych przez nią w ramach reżimu publicznoprawnego i umów. Chciała uzyskać odpowiedzi na pytania o VAT. Było ich dziesięć, ale niektóre zostały rozpisane na różne warianty.
Fiskus odmówił wszczęcia postępowania. Wyjaśnił, że nie ma możliwości przypisania stanu faktycznego do indywidualnej sprawy konkretnego podmiotu. Dotyczy on wszystkich zadań wykonywanych przez gminę.
Gmina nie zgodziła się z taką oceną i zaskarżyła odmowę do sądu. W pierwszej instancji wygrała. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu orzekł, że fiskus powinien interpretację wydać. To prawda, że skarżąca w opisie wniosku wskazała całe spektrum spraw. Przedstawiła je jednak w sposób wyczerpujący i kompletny, tak aby organ podatkowy mógł odnieść się do jej pytań i stanowisk. W ocenie WSA fiskus mógł udzielić odpowiedzi na część pytań. A jeżeli stan faktyczny nie był zdaniem organu wyczerpujący, należało wezwać wnioskodawcę do jego uzupełnienia.