Ubiegły rok był kolejnym, w którym jednostki samorządu terytorialnego (JST) zanotowały deficyt. Został on jednak znacznie zredukowany w stosunku do planowanego – o ponad 46 proc. Tak wynika ze sprawozdania z wykonania budżetu JST w 2012 r. opublikowanego właśnie przez Krajową Radę Regionalnych Izb Obrachunkowych.
Zadania bez środków
Rada wskazuje, że deficyt udało się zmniejszyć głównie dzięki drastycznym cięciom w wydatkach majątkowych. Oznacza to, że samorządy ograniczają inwestycje. Są do tego zmuszone, bo m.in. zmniejszyły się ich dochody i nie otrzymują finansowania na nowe zadania.
7,6 proc. wynosi udział JST w zadłużeniu całego sektora finansów publicznych
– Od 2004 r. samorządy gromadzą dochody na podstawie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego – mówi Ryszard Paweł Krawczyk, przewodniczący KR RIO. – Od tego czasu zaszły jednak liczne zmiany w przepisach, które zmniejszyły ich dochody – dodaje.
W ustawie o podatku od osób fizycznych zmieniono skalę podatkową oraz wprowadzono ulgi z tytułu wychowywania dzieci. Spowodowało to obniżenie dochodów – głównie gmin – z podatku PIT.