Rada nie zawsze przekaże kompetencje wójtowi

Rada gminy nie może przekazać wójtowi kompetencji do udzielania dyrektorom szkół zwolnienia z części lub całości obowiązku realizacji tygodniowego wymiaru godzin.

Publikacja: 14.07.2013 16:00

Rada nie zawsze przekaże kompetencje wójtowi

Foto: www.sxc.hu

Rada miejska w Ujeździe podjęła uchwałę w sprawie ustalenia zasad udzielania i rozmiaru zniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycielom pełniącym stanowiska kierownicze w placówkach oświatowych gminy.

Jako podstawę prawną uchwały radni wskazali: art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy o samorządzie gminnym, art. 42 ust. 6 i 7 pkt 2 w związku z art. 91d pkt 1 Karty nauczyciela.

Wojewoda opolski, rozstrzygnięciem nadzorczym z 5 lipca 2013 r. stwierdził nieważność części jej przepisów (sygn. akt NK.III.4131.1.45.2013.LM).

- Z zapisów uchwały wynika, że dyrektor szkoły może być zwolniony z części lub całości obowiązku realizacji tygodniowego wymiaru godzin w sytuacji gdy warunki funkcjonowania szkoły powodują znaczne zwiększenie jego zadań – relacjonuje Barbara Bieluszewska dyrektor Wydziału Nadzoru i Kontroli Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. – W jej kolejnych paragrafach postanowiono ponadto, że zwolnienia z części lub całości obowiązku realizacji tygodniowego wymiaru godzin dokonuje burmistrz, na wniosek zainteresowanego dyrektora szkoły, określając jednocześnie wysokość i czas zwolnienia - dodaje.

Zgodnie z art. 42 ust. 7 pkt 2 Karty Nauczyciela, organ prowadzący szkołę określa zasady udzielania i rozmiar obniżek, o których mowa w art. 42 ust. 6 ww. ustawy oraz przyznaje zwolnienia od obowiązku realizacji zajęć, o których mowa w art. 42 ust. 3 tejże ustawy. Stosownie do treści art. 91d pkt 1 Karty Nauczyciela organem tym jest rada gminy.

- Oznacza to, że stosowne zapisy uchwały w sposób istotny naruszają prawo w związku z upoważnieniem innego organu do dokonywania zwolnienia z obowiązku realizacji tygodniowego wymiaru godzin – tłumaczy Barbara Bieluszewska. - Ponadto należy zauważyć, że rada gminy kompetencji przyznanej na podstawie art. 91d pkt 1 Karty nauczyciela nie może przenieść na inny organ, w tym na organ wykonawczy, czyli wójta, burmistrza, prezydenta miasta - dodaje.

Powyższe stanowisko potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu z 10 maja 2011 r., w którym sąd stwierdza, że kompetencja do określenia zasad udzielania i rozmiaru obniżek oraz zwolnień od obowiązku realizacji zajęć przez osoby pełniące funkcje kierownicze w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego została z woli ustawodawcy przyznana radzie gminy, jako organowi prowadzącemu. Zatem tylko tenże organ jest uprawniony ex lege do działania w opisanym wyżej zakresie. Dodać należy, że w unormowaniach zawartych w ustawie Karta nauczyciela nie można doszukać się przepisów, które zawierałyby upoważnienie dla rady do dalszego przekazania tej kompetencji (sygn. akt II SA/Op 82/11).

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo