- Ograniczenia w nabywaniu nieruchomości rolnej bez zgody KOWR-u jedynie przez rolników indywidualnych nie będą dotyczyć nieruchomości rolnych o powierzchni mniejszej niż 1 ha. Wyłączenie to nie ma górnego limitu, wobec czego teoretycznie jeden podmiot będzie mógł nabyć bez zgody KOWR nieograniczoną liczbę nieruchomości rolnych, o ile ich obszar żadnej z nich nie przekroczy 1 ha.
- Zgody KOWR-u nie będzie również wymagało nabycie nieruchomości rolnej w szczególnych przypadkach, w tym w toku postępowania egzekucyjnego i upadłościowego czy w wyniku podziału, przekształcenia bądź łączenia spółek prawa handlowego.
- Sprecyzowane zostały zasady i warunki udzielania zgód przez KOWR na nabywanie nieruchomości rolnych przez podmioty inne niż zwolnione z obowiązku posiadania takiej zgody. Ustawa określa zasady, na jakich podmioty zainteresowane zbyciem nieruchomości rolnej na rzecz podmiotu nieposiadającego statusu rolnika indywidualnego lub niekorzystające ze zwolnienia z obowiązku posiadania zgody KOWR zamieszczać będą ogłoszenia o wystawieniu nieruchomości na sprzedaż. Ogłoszenia takie zamieszczane będą za pośrednictwem systemu teleinformatycznego prowadzonego przez KOWR. Pośrednio przepisy te wprowadzają ograniczenia ceny, za jaką nieruchomość będzie mogła być sprzedana. Sprecyzowany został również zakres dokumentów, jakie należy przedłożyć do KOWR wraz z wnioskiem o wydanie zgody na nabycie nieruchomości rolnej.
- Utrzymany został obowiązek prowadzenia przez nabywcę nieruchomości rolnej gospodarstwa rolnego, w skład którego wchodzić będzie nabyta nieruchomość. Okres jego obowiązywania został jednak skrócony z 10 do 5 lat.
- KOWR zachowa prawo pierwokupu udziałów i akcji w spółce kapitałowej będącej właścicielem nieruchomości rolnej, ale tylko jeśli powierzchnia takiej nieruchomości lub wszystkich nieruchomości rolnych łącznie wynosi co najmniej 5 ha. Ograniczenie związane z obszarem nieruchomości stosować się będzie również do prawa nabycia przez KOWR nieruchomości rolnych znajdujących się w spółkach osobowych, w składzie których dochodzić będzie do zmiany wspólników, jak również do prawa nabycia udziałów i akcji w spółkach kapitałowych nabywanych w inny sposób niż sprzedaż, w tym w przypadku nabywania udziałów lub akcji w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego spółek. Po zmianie przepisów uprawnienia KOWR w odniesieniu do udziałów i akcji dotyczyć będą również spółek będących użytkownikami wieczystymi nieruchomości rolnych.
- Spod prawa pierwokupu wyłączone zostaną akcje spółek, których akcje są dopuszczone do obrotu zorganizowanego w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a nie jak dotychczas wyłącznie te akcje tych spółek, które są w tym obrocie. W tym zakresie pamiętać jednak trzeba o zastrzeżonym na rzecz KOWR prawie nabycia nieruchomości rolnych stanowiących własność lub przedmiot użytkowania wieczystego spółek akcyjnych, których akcje nie są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym, a które podjęły uchwałę w sprawie ubiegania się o dopuszczenie akcji objętych prospektem emisyjnym do obrotu na rynku regulowanym.