W pracach legislacyjnych nad przepisami dotyczącymi tzw. janosikowego o porozumienie będzie trudno. A jeśli negatywne skutki ich działania dla samorządów będą się pogłębiać, sprawą zajmie się Trybunał.
Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu posłowie odrzucili sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej z prac nad nowelizacją tej części ustawy o dochodach samorządów, która dotyczy wpłat na subwencję wyrównawczą, tzw. janosikowe. Prace mogą być jednak kontynuowane.
Powrót do projektu
Za odrzuceniem byli nawet posłowie, którzy 24 lipca 2012 r. głosowali za przyjęciem sprawozdania podczas posiedzenia połączonych komisji: Samorządu Terytorialnego i Finansów Publicznych. Teraz twierdzą, iż projekt nowelizacji się zdezaktualizował i należy rozpatrzyć go jeszcze raz.
– Dlaczego jednak prace po 24 lipca zamarły i nawet wyrok TK z 31 stycznia 2013 r. nie zdołał ich uruchomić, tego nikt nie wie. Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej wróciła do sprawy, dopiero gdy samorządowcy z województwa mazowieckiego wnieśli kolejne zmiany do projektu obywatelskiego.
Tylko 400 mln zł
Proponują w nim m.in. dalsze złagodzenie wpłat, tak aby w 2014 r. żaden samorząd nie wpłacił na rzecz janosikowego więcej niż 400 mln zł. Pozostałą kwotę (gdyby wpłaty okazały się wyższe) samorządy musiałyby spłacić do końca czerwca 2024 roku.