Gdyby zostało uchylone w zakresie dotyczącym jedynie konkretnego współużytkownika, część nieruchomości należałaby nadal do gminy, a część do pozostałych współwłaścicieli – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Zgodnie z ustawą z 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, osoby fizyczne będące w dniu jej wejścia w życie użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych domami mieszkalnymi lub garażami albo przeznaczonych pod taką zabudowę mogą wystąpić o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Musi to nastąpić jednocześnie dla wszystkich właścicieli lokali. Od opłat za przekształcenie może być zastosowana bonifikata. Przekształcenie następuje z dniem, w którym decyzja stanie się ostateczna. Do tej pory tak się nie stało.
Orzekając o przekształceniu udziałów w prawie użytkowania wieczystego ponad 20 właścicieli lokali w prawo własności działki o powierzchni 809 mkw., należącej dotychczas do miasta, prezydent Łodzi zastosował 98-proc. bonifikatę. Dzięki temu opłaty wyniosły od kilkudziesięciu do przeszło 400 zł.
Zniżki nie otrzymał tylko Tomasz S., gdyż miał zaległości w opłatach za użytkowanie wieczyste. I właśnie on zaskarżył do Samorządowego Kolegium Odwoławczego decyzję prezydenta Łodzi, ale tylko w części dotyczącej ustalenia opłaty bez ulgi. Kolegium uchyliło jednak całą decyzję i przekazało sprawę do ponownego rozpoznania przez prezydenta Łodzi. Zdaniem SKO należy wyjaśnić, czy uregulowanie zaległości finansowych przez Tomasza S. może spowodować udzielenie mu bonifikaty.
Współużytkownicy wieczyści zaskarżyli decyzję SKO do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Ich zdaniem doszło do naruszenia art. 138 § 1 pkt 2 i § 2 kodeksu postępowania administracyjnego poprzez uchylenie całej decyzji, podczas gdy Tomasz S. domagał się tego tylko w stosunku do części o odmowie zastosowania ulgi.