Rz: Krakowska prokuratura zaskarżyła do sądu administracyjnego uchwałę o prywatyzacji szpitala w Olkuszu. Czy to położy kres wyprzedaży przez samorządy udziałów ?w spółkach szpitalnych?
Maciej Dercz
: ?Nie, ponieważ ten szpital był przekształcony w spółkę na podstawie nieistniejącej już ustawy o ZOZ. Starostwo sprzedało większościowe udziały w jedynym powiatowym szpitalu, a tamta ustawa wskazywała, ?że w takiej sytuacji zadania publicznej jednostki musi ?w nieograniczonym zakresie przejąć inna jednostka.
Dziś samorządy nie mają żadnych obowiązków zdrowotnych wobec obywateli?
Nie muszą zapewniać mieszkańcom dostępu do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej. A zgodnie z konstytucją władze publiczne powinny zapewnić obywatelom równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. ?Ten przepis może być zrealizowany pod warunkiem, że ustawowo będzie określone, kto jest zobowiązany prowadzić te szpitale i przychodnie i dla jakiej minimalnej liczby mieszkańców. Tu jednak jest luka. Samorządowe ustawy ustrojowe wskazują, że zadania z zakresu ochrony zdrowia należą do ich zadań własnych, ale jest to bardzo szerokie pojęcie. Obowiązki samorządów dotyczące prowadzenia lecznic muszą być skonkretyzowane w ustawie o finansowaniu świadczeń lub w ustawie o działalności leczniczej.