Rada gminy może redukować wydatki bieżące, w tym te przeznaczone na wynagrodzenia. Jedynym warunkiem jest zagwarantowanie środków na zadania obowiązkowe gminy.
Rada Miasta Bartoszyce zmieniła budżet miasta. Natychmiast zaprotestował burmistrz, który wysłał skargę do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie. Zarzucił radzie wprowadzenie do przedstawionego projektu budżetu poprawek, na które nie wyraził zgody.
Kolegium RIO stwierdziło nieważność uchwały rady miasta, ponieważ zmiany budżetu zostały dokonane bez zgody burmistrza. Wskazało, że odpowiedzialność za wykonanie budżetu ponosi organ wykonawczy, a zatem nie może być on pozbawiony wpływu na zmiany w nim.
Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie. Ten orzekł jednak, że podczas uchwalania uchwały budżetowej – w odróżnieniu od przyjętego już budżetu – rada ma prawo dokonać zmian w jego projekcie, z zachowaniem wymogów określonych w art. 240 ust. 2 ustawy. Pod warunkiem, że w wyniku tych zmian nie wzrośnie deficyt jednostki samorządu terytorialnego.
Nie sposób bowiem odmówić organowi stanowiącemu prawnej możliwości wpływania na treść podejmowanej uchwały – zauważył WSA w Olsztynie.