OPS powinien udzielić zasiłek celowy na wykładzinę

Remont podłogi lub zakup wykładziny jest niezbędną potrzebą życiową, na którą Ośrodek Pomocy Społecznej powinien udzielić zasiłek celowy – stwierdził w wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

Publikacja: 24.10.2014 10:00

Jeśli odziedziczone mieszkanie jest obciążone długami, będziemy musieli je spłacić. Tego wydatku nie

Jeśli odziedziczone mieszkanie jest obciążone długami, będziemy musieli je spłacić. Tego wydatku nie da się odliczyć przy jego sprzedaży, co spowoduje konieczność zapłacenia podatku od całej kwoty otrzymanej od kupującego.

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Pożyczka na linoleum

Do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przyszedł mężczyzna z problemem natury egzystencjalnej. Kazał zanotować w protokole, iż żąda od miasta przyznania zasiłku celowego lub zasiłku celowego zwrotnego, na dofinansowanie do zakupu wykładziny pokojowej – linoleum lub dywanowej. Wskazał, że jeżeli MOPS nie będzie mógł mu przyznać zasiłku celowego na zakup wykładziny w kwocie stu dwudziestu złotych, to niech udzieli mu zapomogę zwrotną w formie pożyczki. Wtedy będzie mógł zwracać po pięć złotych miesięcznie.

Urząd ustalił, że mężczyzna ma umiarkowany stopień niepełnosprawności i choruje przewlekle. Jego dochodem jest renta inwalidzka, zasiłek stały i dodatek mieszkaniowy. Po odliczeniu bieżących alimentów dochód wnioskodawcy wyniósł dokładnie pięćset trzydzieści sześć złotych i pięćdziesiąt siedem groszy. Nie przekraczał zatem kryterium dochodowego dla osoby samotnie gospodarującej, wynoszącego pięćset czterdzieści dwa złote.

Dziura na dziurze

Pracownicy MOPS-u postanowili udać się do lokalu, gdzie zamieszkiwał potrzebujący, żeby bliżej przyjrzeć się znajdującej się w pokoju wykładzinie. Na miejscu stwierdzili, że materiał jest wytarty i mocno zniszczony. Z uwagi na wszędobylskie dziury musiał zostać drastycznie docięty, tak by mężczyzna uniknął poważnych wypadków. Na domiar złego, by zamaskować niedobór powierzchni, wykładzina była wyciągnięta do granic wytrzymałości.

Urzędnicy przyjrzeli się również przebijającej spod spodu drewnianej podłodze, która była w opłakanym stanie. Ich zdaniem mimo, że wymagała cyklinowania i lakierowania, to w ostatecznym rozrachunku pokój nadawał się do bezpiecznego użytku. Wizytatorzy wyrazili pogląd, że skoro w pokoju znajduje się drewniana podłoga, zatem nie ma potrzeby stosowania wykładziny i nie zachodzi niezbędna potrzeba bytowa, którą należałoby zaspokoić ze środków pomocy społecznej.

Po tej wizji lokalnej prezydent miasta odmówił przyznania zasiłku. Wskazał, że celem pomocy społecznej nie jest podnoszenie standardu życia osób i rodzin korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, lecz udzielanie im wsparcia w zaspokajaniu elementarnych potrzeb.

Wstyd silniejszy

Mężczyzna odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Chciał uczulić urzędników, że przyznana pomoc zapewni mu godne życie. Obecnie wstydzi się dziurawej wykładziny i nie może nawet zaprosić do siebie syna.

SKO utrzymało decyzję prezydenta w mocy. Wskazało na przepisy ustawy o pomocy społecznej, zgodnie z którymi, w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej może być przyznany zasiłek celowy, w szczególności na pokrycie części lub całości kosztów zakupu żywności, leków i leczenia, opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu, a także kosztów pogrzebu.

Kolegium lakonicznie wskazało, że po zapoznaniu się ze stanem faktycznym i prawnym sprawy należało stwierdzić, iż w sprawie nie występuje niezbędna potrzeba bytowa w postaci posiadania wykładziny, skoro w mieszkaniu jest już drewniana podłoga.

Mężczyzna poskarżył się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Podał, iż jego dochód po potrąceniach wynosi nieco ponad trzysta złotych i nie wystarcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Wskazał, iż leczy się w poradni zdrowia psychicznego, urologicznej, neurologicznej, kardiologicznej i pulmonologicznej i nie stać go na wykupienie leków ratujących życie.

Podłogę załata pomoc społeczna

WSA 14 października 2014 roku uchylił obie decyzje administracji. Podkreślił, że nie jest władny oceniać takich okoliczności jak pokrzywdzenie decyzją, powstanie negatywnych skutków lub naruszenie zasad współżycia społecznego. Sąd uchyla decyzję jedynie w sytuacji, gdy może organom administracji publicznej postawić uzasadniony zarzut naruszenia prawa, tak jak w tym przypadku. Zdaniem WSA organy nie wyjaśniły sprawy w stopniu dostatecznym do jej merytorycznego rozstrzygnięcia.

Sąd przywołał przepisy ustawy o pomocy społecznej zgodnie z którymi, w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby życiowej może być przyznany zasiłek celowy, w szczególności na pokrycie części lub całości kosztów zakupu żywności, leków i leczenia, opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu, a także kosztów pogrzebu. Stwierdził, iż bez wątpienia te warunki przyznania mężczyźnie pomocy zostały w sprawie spełnione.

Oczywistym jest, że podłoga w jego mieszkaniu wymaga remontu, bądź to przez cyklinowanie i lakierowanie, bądź też położenie nań wykładziny. Istnieje zatem niezbędna potrzeba bytowa wskazana w ustawie o pomocy społecznej. W sprawie natomiast nie zgromadzono istotnych dla rozstrzygnięcia dowodów. Brak jest jakichkolwiek wyliczeń, czy położenie najtańszej wykładziny nie jest tańsze, niż dokonanie naprawy posadzki. Nad tym też organy powinny się zastanowić (IV SA/Gl 1284/13).

Wyrok jest nieprawomocny. Przysługuje na niego skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Pożyczka na linoleum

Do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przyszedł mężczyzna z problemem natury egzystencjalnej. Kazał zanotować w protokole, iż żąda od miasta przyznania zasiłku celowego lub zasiłku celowego zwrotnego, na dofinansowanie do zakupu wykładziny pokojowej – linoleum lub dywanowej. Wskazał, że jeżeli MOPS nie będzie mógł mu przyznać zasiłku celowego na zakup wykładziny w kwocie stu dwudziestu złotych, to niech udzieli mu zapomogę zwrotną w formie pożyczki. Wtedy będzie mógł zwracać po pięć złotych miesięcznie.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem