W pasie drogowym nie mogą być prowadzone działania i czynności, które mogłyby powodować niszczenie lub uszkodzenie drogi i jej urządzeń albo zmniejszenie jej trwałości oraz zagrażałyby bezpieczeństwu ruchu drogowego. Pas drogowy to wydzielony liniami granicznymi grunt wraz z przestrzenią nad i pod jego powierzchnią, w którym są zlokalizowane droga oraz obiekty budowlane i urządzenia techniczne związane z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu, a także urządzenia potrzebne do zarządzania drogą.
Legalne korzystanie z pasa drogowego wymaga zezwolenia, które wydaje zarządca drogi. Dla dróg krajowych jest to generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad. Zarządcą dla dróg wojewódzkich jest zarząd województwa. Zarząd powiatu jest zarządcą dróg powiatowych, a wójt (burmistrz, prezydent miasta) – zarządcą dróg gminnych. W granicach miast na prawach powiatu zarządcą wszystkich dróg publicznych z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych jest prezydent miasta.
W przypadku zajęcia pasa drogowego bez zezwolenia lub niezgodnie z warunkami podanymi w tym zezwoleniu właściwy zarządca wydaje decyzję o jego przywróceniu do stanu poprzedniego. Nie prowadzi się takiego postępowania, jeśli doszło do zajęcia pasa drogowego bez zezwolenia lub niezgodnie z jego warunkami i gdy właściwy organ nadzoru budowlanego podjął decyzję o rozbiórce obiektu.
To, co już jest
Istniejące w pasie drogowym obiekty budowlane i urządzenia niezwiązane z gospodarką drogową lub obsługą ruchu, które nie powodują zagrożenia i utrudnień ruchu drogowego i nie zakłócają wykonywania zadań zarządu drogi, mogą pozostawać w dotychczasowym stanie tam gdzie są (art. 38 ustawy o drogach publicznych). Ale już przebudowa lub remont obiektów budowlanych lub urządzeń, o których mowa wyżej, wymaga zgody zarządcy drogi. W przypadku gdy planowane roboty wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, musi być uzgodniony projekt budowlany. Wyrażenie zgody zarządcy drogi powinno nastąpić w terminie 14 dni od dnia wystąpienia z wnioskiem w tej sprawie. Niezajęcie stanowiska we wskazanym terminie oznacza akceptację, ale odmowa wyrażenia zgody wymaga decyzji administracyjnej.
Przykład
Prezydent miasta wymierzył karę pieniężną za zajęcie pasa drogi powiatowej na prawach wyłączności pod zieleń oraz pod obiekt budowlany. Jak ustalono na podstawie materiału dowodowego, obiekt budowlany znajdował się w tym samym miejscu od co najmniej od 1970 r. i na skutek wznowienia znaków granicznych działek znalazł się w granicach pasa drogowego. Jak ostatecznie stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny, art. 38 ust. 1 ustawy o drogach publicznych dotyczy obiektów budowlanych i urządzeń, które były zlokalizowane w pasie drogowym w wyniku późniejszych zmian dotyczących samego pasa. Zawiera on więc swego rodzaju ustawowe, nielimitowane czasowo zezwolenie zajmowania pasa drogowego przez obiekty w nim opisane, nieobciążone opłatami za czasowe zajęcie pasa drogowego.