Dwa cenniki w szkolnej stołówce

Sprzedaż posiłków przez szkołę jest zwolniona z podatku tylko dla uczniów i nauczycieli. Pozostali płacą więcej.

Publikacja: 14.09.2015 18:17

Dwa cenniki w szkolnej stołówce

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

Pracownicy administracji i obsługi szkoły nie pełnią funkcji niezbędnej w misji edukacyjnej szkoły. Szkolna stołówka nie może więc stosować dla nich zwolnienia z VAT na posiłki.

Przez lata Ministerstwo Finansów utrzymywało, że tylko wyżywienie uczniów jest zwolnione z podatku. Teraz złagodniało i zgadza się na preferencje dla kadry edukacyjnej. Absurd ze stosowaniem dwóch cenników albo pomijaniu niektórych pracowników przy sprzedaży obiadów w nowym roku szkolnym ma się dobrze.

Organizacja stołówek szkolnych jest ściśle opisana w przepisach o systemie oświaty. Korzystanie z nich jest odpłatne, a ceny ustala dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę, np. gminą lub powiatem.

Odpłatność ma pokryć jedynie faktyczne koszty przygotowania posiłków, szkoła nie może na stołówce zarabiać.

Zwolnione tylko niezbędne usługi

Szkolne stołówki korzystają ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 i 26 ustawy o VAT.

Preferencje dotyczą m.in. usług opieki nad dziećmi i młodzieżą oraz dostawy towarów i usługi ściśle związanych z tą opieką. Dodatkowo muszą być wykonywane na podstawie odpowiednich przepisów, w tym przypadku o systemie oświaty. Zwolnione są też jednostki objęte systemem oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania.

Na tej podstawie fiskus przyznaje, że sprzedaż posiłków uczniom i po zmianie stanowiska przed kilkoma laty nauczycielom jest zwolniona z VAT. – Usługi wyżywienia świadczone przez stołówkę szkolną dla pracowników pedagogicznych tej szkoły (nauczycieli) należy uznać za usługi ściśle związane z usługami opieki nad dziećmi i młodzieżą polegające na ich żywieniu. Mają one bowiem charakter pomocniczy i są niezbędne w prowadzonej działalności opiekuńczej szkoły – tłumaczy na przykład Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 14 sierpnia br. (nr IBPP2/4512-466/15/RSz).

Dla woźnego stawka 8-proc.

Fiskus wyraźnie podkreśla, że zwolnienie obejmuje wyłącznie pracowników sprawujących funkcje pedagogiczne, tj. nauczycieli.

– Usługi świadczone przez pracowników niepedagogicznych nie są ściśle związane z usługami opieki nad dziećmi i młodzieżą. Usługi te nie mają charakteru pomocniczego i nie są niezbędne w prowadzonej działalności opiekuńczej wnioskodawcy, która stanowi świadczenie główne – wyjaśnia Izba Skarbowa w Bydgoszczy (nr interpretacji: ITPP1/443-743c/14AP).

Izba zaznacza, że sprzedaż tę należy opodatkować 8-proc. VAT, jeśli szkoła zaliczy je do usług związanych z wyżywieniem, opisanych w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod nr 56.

Roman Namysłowski - doradca podatkowy, partner w Crido Taxand

Biorąc pod uwagę brzmienie przepisów będących podstawą zwolnienia – chodzi o usługi ściśle związane z opieką i edukacją i wręcz niezbędne do wykonania podstawowych świadczeń szkoły – trudno byłoby obejmować zwolnieniem sprzedaż obiadów na rzecz wszystkich pracowników. Nie widzę też podstaw w przepisach unijnej dyrektywy do rozszerzenia krajowego zwolnienia. Preferencją, z jakiej mogą korzystać szkoły, jest zwolnienie z VAT obrotu do wysokości 150 tys. zł rocznie. Limit dotyczy całej sprzedaży obciążonej VAT. Trzeba też pamiętać, że dla usług wyżywienia świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne paragony należy wydawać bez względu na wysokość obrotu.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem