Preferencji w spłacie niepodatkowych należności publicznoprawnych (np. kary pieniężne, opłata planistyczna) stanowiących dochód gminy udzielać będzie wójt, a odwołania rozpatrywać samorządowe kolegia odwoławcze.
Gmina będzie mogła też zrezygnować z dochodzenia niskich należności cywilnoprawnych. Tak wynika z przyjętego przez rząd 4 listopada projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych.
Kosztowna windykacja
– Windykacja małych kwotowo należności cywilnoprawnych jest często nieracjonalna, w szczególności gdy koszty postępowania przekraczają dług – wskazuje Andrzej Porawski, dyrektor Związku Miast Polskich. – Przyjęty projekt rozwiązuje ten problem.
Projekt daje radzie gminy (sejmikowi) możliwość podjęcia uchwały o niedochodzeniu długów, których kwota z odsetkami nie przekracza 100 zł.
– Uchwała taka nie obejmie należności powstałych w związku z wykonywaniem zadań zlecanych samorządom z administracji rządowej – wyjaśnia Leszek Skiba, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. – A także związanych z wdrażaniem projektów, programów i zadań finansowanych m.in. ze środków Unii Europejskiej oraz bezzwrotnej pomocy zagranicznej – dodaje. I wyjaśnia, że wyłączenie jest uzasadnione tym, że uprawnienie JST do niedochodzenia należności cywilnoprawnych powinno dotyczyć wyłącznie takich środków własnych, np. gminy, o których pozyskaniu jej organy mogą w pełni swobodnie decydować.