- Czy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego można ustanawiać stawkę renty planistycznej na poziomie zero proc. wzrostu wartości nieruchomości?
Co do zasady, byłoby to ryzykowne. Jednak należy pamiętać, że w najnowszym orzecznictwie dopuszcza się taką możliwość. Najbardziej przekonujące od strony merytorycznej jest stanowisko, zgodnie z którym stawka renty planistycznej jest obligatoryjna, a jej pominięcie stanowi podstawę do zakwestionowania planu miejscowego. Taki punkt widzenia wyraził m. in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 4 lutego 2013 r. (II SA/Kr 1599/12, Legalis). Wskazał tam, że skoro stawka renty planistycznej stanowi podstawę do ustalenia opłaty planistycznej zgodnie z art. 36 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, to wykluczone jest ustalenie stawki zero proc., nawet dla niektórych tylko obszarów. Organ nie może bowiem z góry przesądzić, iż wartość nieruchomości dla wskazanych obszarów nie wzrośnie. Jako obligatoryjny element planu stawka procentowa musi zostać ustalona w sposób umożliwiający naliczenie opłaty planistycznej, co z kolei wyklucza stawkę w wysokości zero proc. dla jakiegokolwiek obszaru. Do kompetencji rady gminy nie należy ocena, czy ustalenia planu spowodują wzrost wartości nieruchomości. Kwestia wzrostu wartości nieruchomości jest badana w odrębnym postępowaniu administracyjnym kończącym się wydaniem decyzji administracyjnej przy zastosowaniu odpowiedniej procedury (metod i podejść uwzględnianych przez rzeczoznawcę majątkowego) dotyczącej ustalenia opłaty planistycznej (art. 37 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym).
Wszystkie wskazane tezy sądu są bardzo ważne i wciąż uznać je trzeba za w pełni trafne. Jednakże warto zaznaczyć, że w ostatnich latach zdarzają się inne sposoby podejścia do wspomnianego problemu. W tezach sądów i organów administracji publicznej (np. rozstrzygnięciu nadzorczym Wojewody Wielkopolskiego z 24 kwietnia 2015 r., KN-I.4131.1.129.2015.16, Legalis, wyroku WSA w Olsztynie z 5 lipca 2013 r., II SA/Ol 421/13, Legalis) wskazuje się, że:
- w pewnych sytuacjach nie trzeba w ogóle ustalać stawki renty planistycznej w planie miejscowym,
- w pewnych sytuacjach dopuszczalne jest ustalanie stawki renty planistycznej na poziomie zero proc. wzrostu wartości nieruchomości.