Chodzi o zwolnionych z: Huty Stalowa Wola, HSW – Zakładu Zespołów Napędowych i Zakładów Metalowych DEZAMET. Firmy te produkujące maszyny budowlane, drogowe i górnicze zwolniły 594 osoby ze względu na spadek popytu na ich produkty za granicą, co w konsekwencji doprowadziło do utraty płynności finansowej w przedsiębiorstwach.
Wniosek o wsparcie z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG) o wartości 697,8 tys. euro złożyło Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Pomoc z EFG wyniesie 65 proc. czyli 453,6 tys. euro i trafi do dwustu osób. De facto chodzi o refundację pieniędzy już wydawanych z krajowych źródeł publicznych, w tym z Funduszu Pracy, gdyż pomoc z indywidualnego pakietu wsparcia jest udzielana zwolnionym pracownikom od sierpnia 2009 r. i będzie oferowana co najmniej do końca bieżącego roku. Powiatowe urzędy pracy pomagają zwolnionym w poszukiwaniu zatrudnienia i udzielają porad zawodowych. Przeprowadzają też indywidualnie dobrane szkolenia i oferują pomoc w zakresie samozatrudnienia.
Wnioski o płatność rozliczające wydatki każdy z powiatowych urzędów pracy uczestniczących w realizacji pomocy złoży do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie po zakończeniu wsparcia. Zatwierdzone przez WUP w Rzeszowie wnioski o płatność zostaną przekazane do resortu rozwoju. Sporządzone na ich podstawie sprawozdanie końcowe z realizacji projektu wraz z poświadczeniem faktycznie poniesionych wydatków trafi do Komisji Europejskiej. Pieniądze z Brukseli wpłyną na wyodrębniony rachunek Ministerstwa Finansów, a następnie na rachunek dochodów budżetu państwa.
To trzeci polski wniosek o środki z EFG zaakceptowany przez Brukselę. W ubiegłym roku Komisja Europejska zgodziła się na refundację części pomocy dla pracowników zwolnionych w trzech zakładach w Wielkopolsce. Resort rozwoju złożył wtedy do Brukseli dwa wnioski o wsparcie o łącznej wartości około 750 tys. euro. Chodziło o 779 z 1729 pracowników zwolnionych z dwóch przedsiębiorstw sektora motoryzacyjnego (SEWS Polska i Leoni Autokabel Polska) oraz z zakładów H. Cegielski Poznań. Najpierw resort rozwoju zawnioskował o 633 tys. euro pomocy dla zwalnianych ze spółek SEWS Polska i Leoni Autokabel Polska. Obie firmy zwolniły łącznie 1104 pracowników. SEWS przeniósł cześć produkcji ze zlikwidowanego zakładu w Rawiczu do Leszna oraz za granicę do Rumunii zwalniając 474 osoby. Leoni Autokabel zwolniła 630 osób w związku z przenosinami działalności na Ukrainę. Zwolnieni od 11 maja 2009 r. otrzymują pomoc w poszukiwaniu zatrudnienia z powiatowych urzędów pracy, są też szkoleni. Pomocą przewidzianą we wniosku objęto łącznie 590 osób. Drugi wniosek opiewał na 114,2 tys. euro i dotyczył 189 z 625 zwolnionych w firmie H. Cegielski Poznań SA. Pakiet wsparcia dla zwolnionych pracowników uruchomiono 3 listopada 2009 r. Obejmuje m.in. pomoc w poszukiwaniu pracy, indywidualnie dobrane szkolenia, pomoc w samozatrudnieniu i stypendia. Tak jak w przypadku firm na Podkarpaciu pakiety pomocowe dla zakładów w Wielkopolsce będą oferowane co najmniej do końca roku.