Rzecznik Komisji Europejskiej ds. rolnictwa Roger Waite powiedział, że audyt wykazał, iż polskie władze nie sprawdziły otrzymanych od niskotowarowych rolników informacji, takich jak rozmiar gospodarstwa czy pogłowie, a czasem nawet o to w ogóle nie pytały. Chodzi tu o pomoc, której udzielano w latach 2007–2010 r.
Rząd z opozycją przerzucają się odpowiedzialnością za to, że teraz KE żąda zwrotu 79,9 mln euro dotacji na rozwój obszarów wiejskich. Gdyby Polska musiała je oddać – czy zapłacą za to urzędnicy?
„Cywilny" prokurator
Jedno jest pewne: prokuratura nie może być bezczynna i nie chodzi o kwestie karne, ale odpowiedzialność odszkodowawczą (cywilną). Od 17 maja 2011 r. jej „cywilne" obowiązki są zwiększone ustawą o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy za rażące naruszenie prawa, za szkody wyrządzone Skarbowi Państwa bądź samorządowi przy wykonywaniu władzy publicznej (patrz ramka).
Ustawa ta ma jednak głównie zastosowanie do szkód wyrządzonych obywatelom (spółkom). W razie wypłaty odszkodowania kierownik danej instytucji występuje do prokuratora (okręgowego) o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w celu ustalenia przesłanek uzasadniających wytoczenie urzędnikowi sprawy o odszkodowanie (jeśli nie zapłaci go dobrowolnie).
– Ta nowa procedura to droga przez mękę, bo konieczna jest wcześniejsza wypłata odszkodowania za szkodę wyrządzoną z rażącym naruszeniem prawa, dodatkowo odpowiedzialność ta musi być określana przez sąd – ocenia adwokat Andrzej Michałowski.