Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne nakładające obowiązek składania oświadczeń majątkowych przez pracowników urzędów państwowych, w tym członków korpusu służby cywilnej, zajmujących stanowiska równorzędne pod względem płacowym.
Problemem jest niejasność pojęcia „równorzędne pod względem płacowym", a co za tym idzie, niewystarczające sprecyzowanie kręgu osób, na które ustawa antykorupcyjna nakłada ograniczenia oraz obowiązki.
Skąd wziął się problem? Otóż do RPO zgłosił się obywatel zatrudniony na stanowisku głównego specjalisty w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, wskazując na obowiązek składania oświadczeń majątkowych przez pracowników urzędów państwowych, których wynagrodzenie różni się od wynagrodzenia osób wymienionych w ustawie o około 35 procent.
Ponadto do Rzecznika zwrócił się Wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych zwracając uwagę, że problem nieprecyzyjnego katalogu osób, na które zostały nałożone ograniczenia w prowadzeniu dodatkowej działalności gospodarczej, a w szczególności wykonywania zawodu w ramach indywidualnej działalności gospodarczej dotyka radców prawnych zatrudnionych w urzędach państwowych.
W skardze do Trybunału, Rzecznik przyznaje, iż zdaje sobie sprawę, że celem składania oświadczeń majątkowych jest ograniczenie nadużyć, których mogą dopuszczać się osoby pełniące funkcje publiczne, jednak przepisy, które wprowadzają ograniczenia wolności i praw jednostek muszą spełniać wymogi określone w Konstytucji.