Reklama
Rozwiń

Gmina ma prawo do odliczeń VAT w sytuacjach do tej pory niemożliwych

Jedną z konsekwencji wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 29 września 2015 r. w sprawie C-276/14 jest możliwość składania przez gminy wstecznych korekt deklaracji VAT-7. Oznacza to, iż przy „scentralizowanym" modelu rozliczeń VAT (tj. gdy gmina plus wszystkie podległe jej jednostki budżetowe składają jedną deklarację VAT-7) gmina ma prawo do odliczeń VAT w sytuacjach do tej pory niemożliwych.

Publikacja: 13.10.2015 03:00

Gmina ma prawo do odliczeń VAT w sytuacjach do tej pory niemożliwych

Foto: 123RF

Oddając majątek swoim jednostkom przy istniejącym od wielu lat modelu zdecentralizowanym (tj. gdy gmina i nieliczne podległe jej jednostki budżetowe składały każdy za siebie odrębną deklarację VAT-7, pozostałe zaś nie składały, bo nie musiały), gmina nie mogła dokonywać odliczeń. Inny bowiem podatnik nabywał towary i usługi i wytwarzał inwestycję (gmina), a inny jej używał. I jeśli był podatnikiem VAT, realizował za jej pomocą sprzedaż opodatkowaną stawkami VAT (jednostka budżetowa). Taki schemat nie zapewniał gminie prawa do odliczeń. Zapewnia go jedynie model scentralizowany, a nie zdecentralizowany. Dlatego Gminie Wrocław zależało na tym, by ta podstawowa przeszkoda w odliczeniach zanikła. Stąd wieloletnia jej walka o centralizację rozliczeń VAT w gminie, która skończyła się dla niej i dla wszystkich gmin w Polsce sukcesem.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama