Problem
Przeciwko osobie zatrudnionej na stanowisku urzędniczym w służbie cywilnej na podstawie umowy o pracę zostało wszczęte postępowanie karne (bez stosowania tymczasowego aresztowania). Później prokurator zawiesił tę osobę w czynnościach służbowych. Natomiast dyrektor generalny urzędu nie skorzystał z uprawnienia do zawieszenia jej w obowiązkach we własnym zakresie. Czy za okres zawieszenia prokuratorskiego można nie wypłacać temu podwładnemu wynagrodzenia?
Co mówią przepisy
W art. 68 ustawy o służbie cywilnej (dalej: u.s.c.) przewidziano, że stosunek pracy członka korpusu (czyli zarówno urzędnika, jak i pracownika służby cywilnej) tymczasowo aresztowanego ulega z mocy prawa zawieszeniu. W okresie zawieszenia członek korpusu otrzymuje połowę wynagrodzenia przysługującego mu do dnia tymczasowego aresztowania. W razie umorzenia postępowania karnego albo wydania wyroku uniewinniającego takiej osobie trzeba wypłacić pozostałą część wynagrodzenia miesięcznego. Nie dotyczy to jednak warunkowego umorzenia postępowania karnego.
Ponadto, na podstawie art. 69 u.s.c., dyrektor generalny urzędu może zawiesić członka korpusu w pełnieniu obowiązków, jeżeli wszczęto przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne lub karne. Taki okres zawieszenia trwa do czasu zakończenia postępowania dyscyplinarnego lub karnego, ale nie dłużej niż trzy miesiące. W okresie zawieszenia członek korpusu zachowuje wówczas prawo do wynagrodzenia oraz innych uprawnień i świadczeń przysługujących w służbie cywilnej. Okres zawieszenia, zarówno na podstawie art. 68 u.s.c., jak i na podstawie art. 69 u.s.c., wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze członka korpusu.
Zgodnie z art. 276 kodeksu postępowania karnego (dalej: k.p.k.) tytułem środka zapobiegawczego można zawiesić oskarżonego w czynnościach służbowych lub w wykonywaniu zawodu albo nakazać powstrzymanie się od określonej działalności lub od prowadzenia określonego rodzaju pojazdów. W postępowaniu przygotowawczym względem osoby, wobec której wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów, środek ten może zastosować prokurator (art. 249 § 2 k.p.k.).
Prawnik wyjaśnia
Anna Puszkarska, radca prawny