Ma ona m.in. uporządkować katalog instrumentów aktywizacji, aby lepiej odpowiadały sytuacji na rynku pracy, czy usprawnić funkcjonowanie urzędów pracy (UP). W projekcie znalazło się też oddzielenie statusu bezrobotnego bez prawa do zasiłku od ubezpieczenia zdrowotnego. Wniosek w tej sprawie będzie składany do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
– Chcemy, aby proces związany z ubezpieczeniem zdrowotnym był całkowicie zautomatyzowany. Już teraz zakładamy, że osoby składające taki wniosek będą rejestrowały się na naszej Platformie Usług Elektronicznych – mówiła w listopadzie w wywiadzie dla „Rz” prezes ZUS Gertruda Uścińska.
Czytaj więcej
W Polsce 87 proc. rent rodzinnych pobierają kobiety. Z reguły są to świadczenia po mężu, które okazały się wyższe od tego, co same wypracowały. I takie rozwiązanie jest jak najbardziej słuszne. Nie widzę powodu, dla którego mielibyśmy wprowadzać inne – mówi prezes ZUS Gertruda Uścińska.
Teraz Zakład w opinii do projektu wskazuje, że jego wdrożenie będzie wymagało odpowiedniej modyfikacji eksploatowanych systemów informatycznych, co oznacza uwzględnienie co najmniej dziewięciomiesięcznego okresu vacatio legis.
Jak bowiem tłumaczy, zmiany te wymagają zastosowania procedur wynikających z przepisów prawa zamówień publicznych w celu wyłonienia wykonawcy, który przeprowadziłby niezbędnych zmiany w oprogramowaniu.