1 czerwca wchodzi w życie nowela z 18 marca 2016 r. ustawy o rzeczniku praw obywatelskich oraz niektórych innych ustaw.
Zmiany, jakie wprowadza, dotyczą nie tylko RPO, ale i prezesa Najwyższej Izby Kontroli, rzecznika praw dziecka, generalnego inspektora ochrony danych osobowych oraz prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Nowe przepisy regulują zasady uchylania im immunitetów. Mają być dla wszystkich takie same.
Wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za przestępstwo ścigane z urzędu składać będzie prokurator generalny. Wniosek z oskarżenia prywatnego będzie składać pełnomocnik oskarżyciela. Oba wnosi się do marszałka Sejmu albo marszałka Senatu. Decyzja o uchyleniu immunitetu podejmowana będzie przez Sejm (Senat) w formie uchwały bezwzględną większością głosów.
W trakcie prac nad nowelizacją podnoszono, że ma ona drugie dno. I tak naprawdę przygotowano te przepisy po to, by odwołać Krzysztofa Kwiatkowskiego z funkcji prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Do tej pory nie było to możliwe.
Obowiązująca od dziś zmiana umożliwia zaś ewentualne postawienie mu prokuratorskich zarzutów, m.in. dotyczących obsadzania stanowisk w NIK. Zarzuty w tej sprawie już postawiono byłemu szefowi Klubu PSL Janowi Buremu.