Do zadań pełnomocnika ma należeć m.in. koordynowanie działań na rzecz rozwoju współpracy z zagranicą w obszarze działalności naukowej, monitorowanie i koordynowanie spraw dotyczących działalności naukowej wynikających z udziału Rzeczypospolitej Polskiej w organizacjach i instytucjach międzynarodowych, promowanie polskich osiągnięć i potenchału naukowego w relacjach międzynarodowych.
Pełnomocnik ma się także zajmować analizą obowiązujących przepisów prawa i istniejących rozwiązań dotyczących finansowania międzynarodowej współpracy naukowej. Założenia te mają być osiągane m.in. we współpracy z organami administracji rządowej, ale także instytucjami naukowymi takimi jak uczelnie wyższe Polska Akademia Nauk i jej instytutami naukowymi oraz międzynarodowymi instytutami naukowymi.
Czytaj więcej
Rząd zamierza powołać pełnomocnika do spraw Rozwoju i Umiędzynarodowienia Edukacji i Nauki. Jak p...
Powołane stanowisko ma funkcjonować pod Ministerstwem Edukacji i Nauki w miejsce rozwiązanego rozporządzeniem z dnia 27 kwietnia 2022 roku Pełnomocnika Rządu do spraw kształcenia ogólnego i nadzoru pedagogicznego, którego stanowisko pełnił Tomasz Rzymkowski, powołany na to miejsce 22 stycznia 2021 roku.
Jednak powoływanie takich pełnomocników budzi pewne kontrowersje - zdaniem wielu jest to sposób na obejście prawa i wynagrodzenie zasłużonych posłów.