Przygotowanie i składanie wniosków
Wnioski o dofinansowanie projektu można składać w formie elektronicznej lub papierowej. W formie elektronicznej przyjmowane będą za pośrednictwem skrzynki podawczej Centrum Projektów Polska Cyfrowa oraz na płycie CD zablokowanej do edycji, podpisanej bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Formularz wniosku będzie dostępny w katalogu usług publicznych na ePUAP oraz za pośrednictwem strony www.cppc.gov.pl Potwierdzeniem złożenia wniosku będzie urzędowe poświadczenie odbioru (UPO). Po otrzymaniu UPO nie można już wprowadzać żadnych zmian we wniosku.
Wnioski w formie papierowej, wraz z wersją zapisaną np. na płycie CD, należy składać osobiście lub przesyłką rejestrowaną w biurze podawczym Centrum Projektów Polska Cyfrowa, przy ul. Syreny 23, 01-150 Warszawa od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 16.15.
Ocena wniosków
Ocena wniosków o dofinansowanie składa się z ocen: formalnej i merytorycznej. Formalna - przeprowadzana będzie metodą „tak/nie" na podstawie kryteriów oceny projektów takich jak np. kompletność dokumentacji, kwalifikowalność wnioskodawców, partnerów oraz wydatków, poprawne ustalenie budżetu, zgodność z zasadami pomocy publicznej czy prawidłowość wyboru partnerów w projekcie. Ocena formalna planowana jest na 30 dni, ale może się wydłużyć o czas wprowadzenia poprawek lub uzupełnień. Nie dotyczy to studium wykonalności i wersji elektronicznej wniosku, bo takie braki automatycznie wykluczają z możliwości ubiegania się o dofinansowanie.
Ocena merytoryczna prowadzona będzie przez ekspertów zewnętrznych. Wśród kryteriów merytorycznych znajdują się kryteria „tak/nie" jak i punktowane. Dofinansowania nie będzie mógł otrzymać m.in. projekt w którym wcześniej nie przeprowadzono inwentaryzacji zasobów nauki oraz identyfikacji grup docelowych. Z kolei wysoko punktowane będą np. projekty pozwalające na wykorzystanie niezależnie od miejsca przebywania oraz cyfryzację zasobów o dużym znaczeniu dla nauki i opcji ponownego wykorzystania zasobów.
Równie wysoko będą ocenione projekty zapewniające wysoką otwartość i dostępność zasobów. Eksperci w CPPC będą też zwracać uwagę czy zaproponowane rozwiązania informatyczne spełniają standardy cyfrowego udostępniania oraz Krajowe Ramy Interoperacyjności. Mogą oni także rekomendować usunięcie niecelowych wydatków w budżecie.
Maksymalna liczba punktów możliwa do uzyskania przez projekt wynosi 97. Aby wniosek mógł zostać pozytywnie oceniony musi spełnić wszystkie kryteria formalne, a następnie w ocenie merytorycznej spełnić wszystkie kryteria obligatoryjne oraz uzyskać co najmniej 32,1punktów.
Ważne
Centrum Projektów Polska Cyfrowa szacuje, że łączny czas przypadający na ocenę formalną i merytoryczną wyniesie 100 dni, a konkurs zostanie rozstrzygnięty w maju 2017 r.
Można się odwołać
Od negatywnej oceny można się będzie odwołać składając w ciągu 14 dni protest. Gdy on nie zostanie uwzględniony, negatywną decyzję można zaskarżyć zgodnie z art. 61 i art. 62 ustawy z 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020. Po otrzymaniu informacji o negatywnym wyniku procedury odwoławczej, wnioskodawca może wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a następnie skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Ważny adres
Centrum Projektów Polska Cyfrowa uruchomiło specjalny adres poczty elektronicznej, na który można kierować pytania: konkurs2.3nauka-nabor2@cppc.gov.pl
Katarzyna Dziuba-Kubicka, ekspert ds. pomocy publicznej i funduszy UE