Projekt nowego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków organizowania i prowadzenia szkoleń w służbie cywilnej trafił do konsultacji społecznych.
Złagodzone mają zostać kryteria, jakim musi odpowiadać podmiot organizujący szkolenia dla urzędników. Zaproponowano wykreślenie przepisu pozwalającego na wybieranie tylko tych firm, które mają udokumentowane co najmniej roczne doświadczenie w prowadzeniu działalności szkoleniowej. Teraz organizator będzie miał swobodę w określaniu kryterium doświadczenia odpowiednio do specyfiki kursu.
Będzie też mniej biurokracji, bo autorzy projektu chcą zrezygnować z obowiązku przedstawiania przez podmiot zabiegający o przeprowadzenie szkolenia aktualnego odpisu z rejestru takich firm albo zaświadczenia z ewidencji szkół lub placówek niepublicznych. W projekcie znalazło się także nowe rozwiązanie, zgodnie z którym firma szkoleniowa będzie musiała składać oświadczenia tam, gdzie obecnie wymagane jest przedstawienie dokumentów, np. potwierdzających jej doświadczenie.
Ponadto rozporządzenie nie będzie już wskazywało konkretnych grup członków korpusu służby cywilnej, dla których są organizowane szkolenia centralne.
Zaproponowano, by informacja o terminie, miejscu i harmonogramie szkolenia wraz z listą uczestników była przekazywana kierownikom urzędów w terminie skróconym z 21 do siedmiu dni przed rozpoczęciem szkolenia.