Wrocław jako wzór miasta tolerancyjnego i otwartego, które szczyci się swoją niemiecką przeszłością, Kraków – miasto funeralne, którego mieszkańcy czują się przytłoczeni jego wielką tradycją, i Szczecin, który wciąż nie zdołał stworzyć własnej tożsamości. To tylko niektóre wnioski raportu "Nowi mieszczanie w nowej Polsce" przygotowanego przez Instytut Obywatelski, think-tank Platformy. Dziś raport trafi do rąk posłów PO, zostanie też opublikowany na stronie internetowej Instytutu. – To próba zdiagnozowania i przyjrzenia się polskim miastom, ich rozwojowi, kształtowaniu się ich tożsamości. To przecież miasta odgrywają kluczową rolę w procesie modernizacyjnym naszego kraju – podkreśla Jarosław Makowski, szef Instytutu Obywatelskiego.
Raport powstał w oparciu o rozmowy, jakie socjologowie: Paweł Kubicki (autor raportu) i Marcin Galent, przeprowadzili w latach 2008 – 2010 z liderami opinii, wśród których znaleźli się urzędnicy, aktywiści miejscy, animatorzy i twórcy kultury, dziennikarze i blogerzy.
Stolica Rzeszy
Raport chwali nową tożsamość Wrocławia, a jako jedną z głównych jego zalet pokazuje odwoływanie się do niemieckiej przeszłości. Tego – zdaniem autora – brakuje z kolei Szczecinowi, który niedostatecznie skupia się na "odkrywaniu wspaniałych wielkomiejskich tradycji Stettin". M. in. dlatego to Wrocław jest przykładem miasta nowoczesnego, które "tak samo jak Warszawa mogło się kreować na miasto męczenników, cierpienia i roszczeń", ale wybrało wizerunek "bardziej twórczy, aktywny, obywatelski".
– To ciekawe, jak mieszkańcy Wrocławia, rekonstruując swoją tożsamość, czerpią i z historii Breslau, i Lwowa, i jak mocno identyfikują się z tamtymi miastami– podkreśla Kubicki.
Badani opowiadają, że nie słuchają Radia Maryja, są tolerancyjni, a "antyniemieckie hasła Kaczyńskich tu raczej nie znajdują odzewu". Bardziej niż Polakami i Niemcami czują się wrocławianami. "Wrocław jest mieszczański, przecież raptem 70 lat temu BYLIŚMY jedną ze stolic Rzeszy" – tak raport cytuje jednego z badanych.