Zgodnie z naczelną zasadą państwa prawa rozstrzyganie spraw administracyjnych, także dotyczących przedsiębiorców, powinno być dokonywane zgodnie z przepisami prawa i na ich podstawie. Każdy, kto miał do czynienia z aparatem urzędniczym, wie, że między wzniośle brzmiącymi zasadami a powszechną praktyką pojawiają się znaczne rozbieżności.
Zdarza się, że urzędnicy przez wadliwe rozstrzygnięcia, działania podejmowane poza postępowaniem administracyjnym lub nieuzasadnioną bierność wyrządzają przedsiębiorcom niejednokrotnie bardzo poważne szkody. W najbardziej drastycznych przypadkach dochodzi do spektakularnych bankructw i likwidacji setek miejsc pracy.
17 maja weszła w życie ustawa z 20 stycznia 2011 o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa (DzU nr 34, poz. 173). Jej celem jest wprowadzenie procedur pozwalających na obciążanie urzędników materialnymi skutkami niezgodnych z prawem ich działań np. wobec przedsiębiorców.
Mimo że przed wejściem ustawy istniały w systemie prawnym mechanizmy pozwalające ukarać (także finansowo) nierzetelnych urzędników, to jednak były one wykorzystywane dość rzadko i nie przynosiły oczekiwanych rezultatów.
Istotnym novum obecnej regulacji jest wprowadzenie przepisów zmuszających Skarb Państwa i jednostki samorządu terytorialnego do dochodzenia od urzędników należnych kwot, zgodnie z ujednoliconą, zobiektywizowaną i czytelną procedurą.