Kontrola stanu zdrowia funkcjonariuszy po zmianach

Od 1 stycznia zmieniły się zasady orzekania o stanie zdrowia funkcjonariuszy i kandydatów do służby w sześciu formacjach mundurowych. Komisje lekarskie będą dbały nie tylko o właściwy dobór kandydatów i oceniały stan zdrowia funkcjonariuszy, ale też kontrolowały ich zwolnienia lekarskie.

Publikacja: 13.01.2015 05:55

Kontrola stanu zdrowia funkcjonariuszy po zmianach

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Obowiązująca od 1 stycznia tego roku ustawa z 28 listopada 2014 r. o komisjach lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych (DzU z 2014 r., poz. 1822  - dalej ustawa o komisjach) ujednolica zasady orzekania o stanie zdrowia funkcjonariuszy i kandydatów do służby w: Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biurze Ochrony Rządu, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym i Służbie Więziennej.

Dotychczas problematykę tę regulowało rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych z 9 lipca 1991 r. w sprawie właściwości i trybu postępowania komisji lekarskich podległych ministrowi spraw wewnętrznych (DzU nr 79, poz. 349 ze zm.) oraz rozporządzenia wykonawcze wydane do poszczególnych ustaw pragmatycznych. Wraz z wejściem w życie ustawy o komisjach straciły one swą moc.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Sądy i trybunały
Już ponad 1000 wakatów w sądach. KRS wzywa Bodnara
Prawo w Polsce
Ponowne przeliczenie głosów. SN dał zielone światło
Sądy i trybunały
Szef adwokatury: jest sposób na uzdrowienie sądów i podpis Karola Nawrockiego
Praca, Emerytury i renty
Duże zmiany w wypłatach 800 plus w czerwcu. Od lipca nowy termin
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Praca, Emerytury i renty
Ranking najbardziej poważanych zawodów. Adwokat i sędzia zaliczyli spadek