Reklama
Rozwiń

Jak urząd zapewnia jawność akt

Strona ma prawo wglądu w akta sprawy oraz sporządzania z nich notatek, kopii i odpisów. Natomiast osoba, która stroną nie jest, może domagać się przedstawienia jej dokumentów znajdujących się w aktach na podstawie przepisów o dostępie do informacji publicznej.

Publikacja: 23.06.2015 06:10

Strona nie ma prawa domagać się – w sposób wiążący dla organu – udostępnienia jej akt sprawy poprzez

Strona nie ma prawa domagać się – w sposób wiążący dla organu – udostępnienia jej akt sprawy poprzez sporządzenie kserokopii dokumentów czy w innej wskazanej formie – uznał WSA w Warszawie (sygn. II SA/Wa 1545/13)

Foto: 123RF

Postępowanie administracyjne jest jawne dla stron. W art. 10 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) zastrzeżono, że organy administracji mają obowiązek zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań.

W myśl art. 73 § 1 k.p.a. strona ma prawo wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów. Prawo to przysługuje jej także po zakończeniu postępowania. Wskazane wyżej czynności przeprowadza się w lokalu organu administracji, w obecności jego pracownika. Organ może także zapewnić dokonywanie tych czynności w swoim systemie teleinformatycznym – po identyfikacji strony (art. 73 § 3 k.p.a.). Strona może ponadto żądać uwierzytelnienia sporządzonych przez siebie odpisów lub kopii akt sprawy bądź wydania jej z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów. Ale takie uprawnienie przysługuje jej tylko wtedy, gdy jest to uzasadnione ważnym interesem strony (art. 73 § 2 k.p.a.).

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono