Aktualizacja: 23.06.2015 06:10 Publikacja: 23.06.2015 06:10
Strona nie ma prawa domagać się – w sposób wiążący dla organu – udostępnienia jej akt sprawy poprzez sporządzenie kserokopii dokumentów czy w innej wskazanej formie – uznał WSA w Warszawie (sygn. II SA/Wa 1545/13)
Foto: 123RF
Postępowanie administracyjne jest jawne dla stron. W art. 10 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) zastrzeżono, że organy administracji mają obowiązek zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań.
W myśl art. 73 § 1 k.p.a. strona ma prawo wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów. Prawo to przysługuje jej także po zakończeniu postępowania. Wskazane wyżej czynności przeprowadza się w lokalu organu administracji, w obecności jego pracownika. Organ może także zapewnić dokonywanie tych czynności w swoim systemie teleinformatycznym – po identyfikacji strony (art. 73 § 3 k.p.a.). Strona może ponadto żądać uwierzytelnienia sporządzonych przez siebie odpisów lub kopii akt sprawy bądź wydania jej z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów. Ale takie uprawnienie przysługuje jej tylko wtedy, gdy jest to uzasadnione ważnym interesem strony (art. 73 § 2 k.p.a.).
Egzamin ósmoklasisty 2025 - dzień pierwszy. Uczniowie ósmych klas szkół podstawowych zmagali się dzisiaj z język...
Egzamin ósmoklasisty 2025 - dzień drugi. Uczniowie ósmych klas szkół podstawowych zmagali się dzisiaj z zadaniam...
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie reprezentować Polskę w kontaktach z Komisją Europejską i unijnym...
Wniosek o zmianę miejsca głosowania można składać już na 44 dni przed dniem wyborów, nie później jednak niż trze...
Kandydującego w wyborach prezydenckich z poparciem PiS Karola Nawrockiego do sądu za naruszenie dóbr osobistych...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas