Przewlekłości winna władza - sędziowie Sądu Apelacyjnego w Katowicach krytykują reformę sądów

Średni czas rozpoznawania apelacji wydłużył się dwukrotnie, a w ekstremalnych przypadkach nawet się potroił - twierdzą sędziowie Sądu Apelacyjnego w Katowicach w podjętej dziś uchwale. Pogorszenia wskaźników upatrują m.in. w działaniach i zaniechaniach parlamentu, prezydenta oraz ministra sprawiedliwości.

Aktualizacja: 05.10.2018 21:02 Publikacja: 05.10.2018 19:28

Apelacja katowicka należy do jednej z trzech największych w kraju i obejmuje swoją właściwością obsz

Apelacja katowicka należy do jednej z trzech największych w kraju i obejmuje swoją właściwością obszar o największym zagęszczeniu ludnością, co  bezpośrednio wpływa na ilość spraw.

Foto: materiały prasowe

dgk

Zebranie wybrało sędziów do Kolegium Sądu Apelacyjnego oraz podjęło trzy uchwały:  w sprawie warunków funkcjonowania SA w Katowicach, w sprawie  zaskarżenia przez Komisję Europejską ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz w sprawie działań obywateli na rzecz niezależności sądów. Wśród zebranych przeprowadzono także anonimową ankietę dotyczącą Krajowej Rady Sądownictwa.

Jak poinformował rzecznik prasowy Sądu Apelacyjnego sędzia Robert Kirejew w piątkowym zebraniu uczestniczyło 37 spośród 52 sędziów tego sądu. Nieobecny był m.in. prezes SA Witolda Mazur, więc pod jego nieobecność zebraniu przewodniczyła najstarsza stażem wśród przewodniczących wydziałów sędzia Ewa Tkocz.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Sądy i trybunały
Nieoczekiwana zmiana szefa Izby Sądu Najwyższego
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama