Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 22.01.2019 14:46 Publikacja: 22.01.2019 12:58
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
Kandydatami, spośród których prezydent RP mianuje prezesa kierującego Izbą Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, zostali sędziowie SN Joanna Lemańska, Leszek Bosek i Oktawian Nawrot.
Są to pierwsze wybory władz w SN po burzliwych zmianach.
Wszyscy kandydaci są profesorami prawa, wybitnymi prawnikami: Joanna Lemańska na Uniwersytecie Jagiellońskim; Leszek Bosek na Uniwersytecie Warszawskim, w latach 2016–2018 prezes Prokuratorii Generalnej RP. Z kolei Oktawian Nawrot to były prodziekan ds. studenckich i nauki Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego.
Jak się nieoficjalnie dowiadujemy, najwięcej głosów na zgromadzeniu, w którym uczestniczyło wszystkich 18 sędziów, dostała sędzia Lemańska, ale prezydent nie jest związany liczbą głosów, jakie uzyskał kandydat.
Kadencja prezesa izby (a jest ich obecnie w SN pięć) trwa trzy lata, a może być dwukrotnie powtórzona w tym samym wyborczym trybie.
Chociaż kluczowe zmiany w SN i nowe dwie izby (druga to Izba Dyscyplinarna) formalnie funkcjonują od 3 kwietnia 2018 r., to sędziów do nich, na skutek znanych perturbacji z wprowadzanymi zmianami, prezydent powołał dopiero niedawno – 8 października. Przejściowo Izbą Kontroli Nadzwyczajnej kierował Dariusz Czajkowski, który nie startował w wyborach na prezesa. Do tej pory do izby wpłynęło 314 spraw, w tym cztery skargi nadzwyczajne. A ich rozpatrywanie ma być jednym z głównych jej zadań, dzięki czemu mają być weryfikowanie poważne nieprawidłowości w prawomocnych wyrokach, także tych zapadłych nawet przed 20 laty.
Do tej pory skupiła się ona na sprawach wyborczych i o przewlekłość w sądach.
Dodajmy, że wybory kandydatów na prezesa Izby Dyscyplinarnej wyznaczono na 29 stycznia i chociaż ona też ma na razie przejściowego szefa – prof. Jana Majchrowskiego – intensywnie przystąpiła do rozpatrywania spraw.
W obu tych izbach orzekają wyłącznie sędziowie wybrani według nowych zasad, natomiast w starych: Cywilnej, Karnej i Pracy, dominują dotychczasowi sędziowie łącznie z 20, którzy wrócili do orzekania po przymusowym, jak się okazało – przejściowym, stanie spoczynku.
W izbach tych jest też ośmiu nowych sędziów, którzy byli przejściowo niedopuszczani do orzekania. Na przykład prof. Kamil Zaradkiewicz z Izby Cywilnej dopiero po wniosku do Izby Dyscyplinarnej jest wyznaczany do spraw.
Wraz z sędziami wrócili prezesi dwóch Izb (trzeci nie podlegał tym turbulencjom) i przestano kwestionować status pierwszej prezes SN Małgorzaty Gersdorf, której kadencja upływa z końcem kwietnia 2020 r.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Zachowek to forma rekompensaty dla osób, które zostały pominięte w testamencie, a jednocześnie jedno z podstawow...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Sieć Obywatelska Watchdog Polska będzie domagała się zapewnień, że żadnych kosztów ślubu Kingi Dudy - jak przeko...
Prezydent nie chce już stwierdzenia niekonstytucyjności jednej z nowych przesłanek dyskryminacyjnych - niepełnos...
MEN informuje, że jeśli szkoła omyłkowo wystawiła świadectwo na nieprawidłowym blankiecie lub użyła wzoru, który...
Od wtorku 1 lipca w aplikacji mObywatel można złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, zgłosić utratę lub usz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas