Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 22.01.2019 14:46 Publikacja: 22.01.2019 12:58
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
Kandydatami, spośród których prezydent RP mianuje prezesa kierującego Izbą Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, zostali sędziowie SN Joanna Lemańska, Leszek Bosek i Oktawian Nawrot.
Są to pierwsze wybory władz w SN po burzliwych zmianach.
Wszyscy kandydaci są profesorami prawa, wybitnymi prawnikami: Joanna Lemańska na Uniwersytecie Jagiellońskim; Leszek Bosek na Uniwersytecie Warszawskim, w latach 2016–2018 prezes Prokuratorii Generalnej RP. Z kolei Oktawian Nawrot to były prodziekan ds. studenckich i nauki Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego.
Jak się nieoficjalnie dowiadujemy, najwięcej głosów na zgromadzeniu, w którym uczestniczyło wszystkich 18 sędziów, dostała sędzia Lemańska, ale prezydent nie jest związany liczbą głosów, jakie uzyskał kandydat.
Kadencja prezesa izby (a jest ich obecnie w SN pięć) trwa trzy lata, a może być dwukrotnie powtórzona w tym samym wyborczym trybie.
Chociaż kluczowe zmiany w SN i nowe dwie izby (druga to Izba Dyscyplinarna) formalnie funkcjonują od 3 kwietnia 2018 r., to sędziów do nich, na skutek znanych perturbacji z wprowadzanymi zmianami, prezydent powołał dopiero niedawno – 8 października. Przejściowo Izbą Kontroli Nadzwyczajnej kierował Dariusz Czajkowski, który nie startował w wyborach na prezesa. Do tej pory do izby wpłynęło 314 spraw, w tym cztery skargi nadzwyczajne. A ich rozpatrywanie ma być jednym z głównych jej zadań, dzięki czemu mają być weryfikowanie poważne nieprawidłowości w prawomocnych wyrokach, także tych zapadłych nawet przed 20 laty.
Do tej pory skupiła się ona na sprawach wyborczych i o przewlekłość w sądach.
Dodajmy, że wybory kandydatów na prezesa Izby Dyscyplinarnej wyznaczono na 29 stycznia i chociaż ona też ma na razie przejściowego szefa – prof. Jana Majchrowskiego – intensywnie przystąpiła do rozpatrywania spraw.
W obu tych izbach orzekają wyłącznie sędziowie wybrani według nowych zasad, natomiast w starych: Cywilnej, Karnej i Pracy, dominują dotychczasowi sędziowie łącznie z 20, którzy wrócili do orzekania po przymusowym, jak się okazało – przejściowym, stanie spoczynku.
W izbach tych jest też ośmiu nowych sędziów, którzy byli przejściowo niedopuszczani do orzekania. Na przykład prof. Kamil Zaradkiewicz z Izby Cywilnej dopiero po wniosku do Izby Dyscyplinarnej jest wyznaczany do spraw.
Wraz z sędziami wrócili prezesi dwóch Izb (trzeci nie podlegał tym turbulencjom) i przestano kwestionować status pierwszej prezes SN Małgorzaty Gersdorf, której kadencja upływa z końcem kwietnia 2020 r.
Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.
Ostatnie osiem lat to najgorszy okres w historii Trybunału Konstytucyjnego, który został doprowadzony na skraj organizacyjnej i etycznej zapaści. Gorzej zapewne nie będzie, bo to byłoby trudne – twierdzi dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista.
TSUE orzekł, że rozpoznanie skarg frankowiczów ma nastąpić w rozsądnym terminie i uwzględniać indywidualne zarzuty.
Z końcem 2024 r. wygasa obowiązek gmin zapewnienia lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu. Jeżeli nie będzie zmiany przepisów, obowiązek ten spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali zamiennych - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
Sędzia Sądu Najwyższego odmawia orzekania w nowej Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. Sprawa trafiła do I prezes SN Małgorzaty Manowskiej, która oceni czy jego zachowanie może naruszać dyscyplinę pracy.
To, że handlowiec zleca wyprodukowanie czegoś według własnego wzoru i potem sprzedaje to dobro w nieprzetworzonej formie, nie przekreśla prawa do niższego, 3-proc. ryczałtu dla działalności usługowej w zakresie handlu.
Próbuję zawsze wyciągać pierwszy dłoń do zgody. Staram się też myśleć jak szachista i mam przygotowane inne rozwiązania w przypadku braku kompromisu – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Bogdan Święczkowski, nowy prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Dla wielu obywateli skrzywdzonych w czasach PRL, wejście sędziów stanu wojennego do sądów w III RP było nieakceptowalne. Niemoc ludzi Solidarności, aby to wejście zablokować, odebrała szacunek Temidzie na dekady.
W związku ze sprawą ujawnienia danych pacjenta, były minister zdrowia w rządzie Prawa i Sprawiedliwości Adam Niedzielski stanął przed warszawskim sądem.
W idealnym świecie PKW powinna podporządkować się decyzji SN i wydać nową uchwałę o przyjęciu sprawozdania komitetu wyborczego PiS oraz odblokować środki, którymi dysponuje minister finansów. Jednak w logice wadliwości KRS jest inaczej. Decyzję podjęli ludzie zależni od polityków i w ich interesie.
TSUE orzekł, że rozpoznanie skarg frankowiczów ma nastąpić w rozsądnym terminie i uwzględniać indywidualne zarzuty.
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas