Jest opinia Komisji Weneckiej ws. ustawy kagańcowej

Komisja Wenecka opublikowała w czwartek opinię na temat tzw. ustawy kagańcowej. O jej wydanie zwrócił się Marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Komisja zaleca, aby polski parlament nie wprowadzał nowych przepisów, i znalazł inne rozwiązania.

Publikacja: 16.01.2020 10:31

Jest opinia Komisji Weneckiej ws. ustawy kagańcowej

Foto: Fot. Kancelaria Senatu/ M. Józefaciuk

Opinia dotyczy uchwalonych w grudniu 2019 r. przez Sejm zmian m.in. w Prawie o ustroju sądów powszechnych i w ustawie o Sądzie Najwyższym.

Czytaj także:

Wojciech Tumidalski: Opinia Komisji Weneckiej robi wrażenie, ale niestety niewiele zmieni

W dokumencie stwierdzono m.in., że "niektóre z poprawek mogą być postrzegane jako dalsze podważanie niezależności sądownictwa w Polsce".

Komisja Wenecka wytyka, że zapisy ustawy z grudnia 2019 r. ograniczają swobodę wypowiedzi i zrzeszania się sędziów oraz uniemożliwiają polskim sądom sprawdzanie, czy inne sądy w kraju są „niezależne lub bezstronne” na podstawie przepisów europejskich.

Komisja zwraca też uwagę, że polscy sędziowie będą narażeni są na postępowania dyscyplinarne w związku podejmowanymi decyzjami wydawanymi na podstawie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka czy prawa Unii Europejskiej.

Co więcej, nowe zapisy przewidują kierowanie wszystkich zapytań dotyczących niezależności sędziów do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, której niezależność jest wątpliwa.

Zdaniem Komisji reforma ograniczyłaby udział sędziów w wymiarze sprawiedliwości, bowiem organy samorządu sędziowskiego są zastępowane, w ważnych sprawach, kolegiami prezesów sądów wyznaczonymi przez Ministra Sprawiedliwości.

Ponadto w opinii wyrażono obawy, że rola sędziów w procesie wyboru Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego zostanie jeszcze bardziej ograniczona.

W konkluzjach Komisja Wenecka zaleca, aby polski parlament nie wprowadzał nowych przepisów, i znalazł inne rozwiązania. Zaleca też rozpoczęcie wdrażania niektórych zaleceń zawartych w opinii z 2017 r., m.in. powrót do wyboru 15 członków Krajowej Rady Sądownictwa nie przez parlament, ale przez samych sędziów.

Z pełną treścią dokumentu można zapoznać się tutaj.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił