Jak informuje TVN24, eurodeputowani dyskutują o projekcie raportu szefa Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych PE (LIBE), w którym krytycznie oceniono stan praworządności w Polsce. Podczas debaty Juan Fernando Lopez Aguilar stwierdził, że "większość parlamentarna w Polsce przeprowadziła szybkie reformy instytucjonalne, nie oglądając się na nikogo i to oznacza istotne ryzyko dla całej Europy".

- Chcemy, by Polska wróciła do wartości Unii Europejskiej. UE nie jest obcym mocarstwem ani statkiem pozaziemskim. Reprezentujemy też obywateli polskich w tym zgromadzeniu - mówił  szef LIBE.

Głos zabrała także wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova. Zapowiedziała, że KE wkrótce zdecyduje o kolejnych krokach w procedurze o naruszenie prawa przeciw Polsce w związku z ustawami dotyczącymi sądownictwa. Chodzi o obowiązującą od lutego ustawę ws.  dyscyplinowania sędziów, tzw. kagańcową. Przewiduje ona m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego. Zdaniem KE  ustawa podważa niezależność polskich sędziów i uniemożliwia sądom bezpośrednie stosowanie niektórych przepisów prawa UE.

Jourova skomentowała też najnowsze plany reform w polskim sądownictwie.

- Zawsze cieszymy się z reform wymiaru sprawiedliwości, których celem jest poprawa jego skuteczności, ale kolejne zmiany nie powinny pogłębiać istniejących obaw dotyczących praworządności - stwierdziła Jourova.

Dodała, że Unii nie stać na przegraną w kwestiach dotyczących praworządności, bo są one zbyt ważne.

- Dlatego też proponowaliśmy uwarunkowanie związane z praworządnością i korzystaniem z budżetu unijnego. Uważam, że czasami są nam potrzebne takie instrumenty. Jeżeli ktoś nie rozumie wartości, to na ogół można do niego przemówić językiem pieniędzy - powiedziała wiceszefowa KE.

Odniosła się do sprawy tzw. stref wolnych od LBGT, czyli uchwał podjętych w niektórych gminach i powiatach w Polsce sprzeciwiających się "szerzeniu ideologii LGBT".

- Komisja Europejska stanowczo potępia wszelkie formy dyskryminacji, przemocy i nienawiści wobec LGBT - podkreśliła wiceszefowa KE. Ostrzegła, że w przypadku naruszeń praw grup osób LGBT do Polski nie trafią unijne środki.