Przy okazji każdej konferencji czy spotkania poświęconego kondycji wymiaru sprawiedliwości mówi się, że sędziowie powinni nieustannie doskonalić i poszerzać swoją wiedzę. Szczególny nacisk zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości ma być kładziony na prawo unijne.
Tymczasem kilku sędziów, którzy chcieli skorzystać z seminariów w Europejskiej Akademii Prawa, otrzymało z Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury odpowiedź, iż w tym roku naboru na szkolenia nie będzie.
Powód? W 2010 r. na szkolenia będzie prowadzona rekrutacja wyłącznie wśród osób współpracujących z KSSiP w charakterze wykładowcy - brzmi oficjalna odpowiedź.
Zdaję sobie sprawę, że szkoleń z prawa unijnego jest zbyt mało, i zapewniam, że niebawem będzie ich więcej mówi Rz" prof. Maria Szewczyk, która od trzech miesięcy dyrektoruje krakowskiej szkole.
Wojciech Postulski z KSSiP przyznaje, że zainteresowanie seminariami jest bardzo duże. Tłumaczy, że w tym roku ze szkoleń na preferencyjnych warunkach (a takie wynegocjowano dla 20 osób rocznie; normalnie kosztują one ponad 400 euro, a szkoła płaci 150 euro za osobę) skorzystają rzeczywiście wykładowcy, którymi jednak są sędziowie i prokuratorzy wykładający na aplikacji ogólnej.