Taką opinię wyraził dzisiaj rzecznik generalny Pedro Cruz Villalón, odpowiadając na pytanie prejudycjalne sądu gospodarczego w Brukseli, czy Komisja może wystąpić z pozwem z tytułu odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku zmowy kartelowej w sytuacji, gdy to ona sama wcześniej wydała decyzję stwierdzającą antykonkurencyjne zachowanie (sygnatura akt C-199/11).
... Komisja - Sąd - Trybunał
W lutym 2007 r. Komisja nałożyła grzywny na spółki Otis, Kone, Schindler i ThyssenKrupp za udział w kartelach na rynku sprzedaży, instalacji, obsługi i modernizacji wind i schodów ruchomych w Belgii, Niemczech, Luksemburgu i Niderlandach. Spółki wniosły skargę do sądu UE o stwierdzenie nieważności tej decyzji.
W 2011 r. sąd oddalił skargi wniesione przez Otis, Kone I Schindler, zaś ThyssenKrupp, obniżył nałożone grzywny. Zmierzając do uchylenia wydanych wyroków, spółki te wniosły odrębne odwołania do Trybunału. Postępowanie jest w toku.
Równolegle, w czerwcu 2008 r., Komisja – reprezentując UE – złożyła pozew do sądu handlowego w Brukseli, w którym zażądała od Otis, Kone, Schindler i ThyssenKrupp odszkodowania za szkodę poniesiona przez Unię, na skutek kartelu, w którym spółki te uczestniczyły.
... zdaniem rzecznika
Karta Praw Podstawowych nie sprzeciwia się temu, aby Komisja – po stwierdzeniu istnienia kartelu – dochodziła przed sądami krajowymi odszkodowania za szkody, jakie poniosła Unia jako użytkownik.