Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia" wystosował dzisiaj apel do Ministra Sprawiedliwości w sprawie podjęcia prac uniezależniających wymiar sprawiedliwości od wpływu polityków. To reakcja na czwartkową publikację „Gazety Polskiej Codziennie", która opisała dziennikarską prowokację. Dziennikarz „GPC", podając się za urzędnika z kancelarii premiera ustalał z Prezesem Sądu Okręgowego w Gdańsku szczegóły związane ze sprawami szefa Amber Gold.

W piśmie wystosowanym przez „Iustitię" czytamy, iż Stowarzyszenie w pełni podziela oburzenie Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina treścią opublikowanych nagrań rozmowy Prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku, i zgadzając się ze słowami, iż "nie może być zgody na to, by w polskich sądach pracowali ludzie, którzy gotowi są przyjmować zlecenia polityczne" zwraca się o podjęcie systemowych działań w kierunku uwolnienia sądów od wpływu polityków.

Do koniecznych działań sędziowie zaliczają przede wszystkim przekazanie nadzoru administracyjnego nad sądami powszechnymi I Prezesowi Sądu Najwyższego, w tym przekazanie kompetencji powoływania prezesów sądów, przy udziale sędziów, właśnie I Prezesowi Sądu Najwyższego. „Dopiero podjęcie tych działań, tj. doprowadzenie do złożenia projektu zmian prawa przez Radę Ministrów, będzie świadczyło o tym, że nie są to puste deklaracje i rzeczywistą wolą Pana Ministra jest odpolitycznienie systemu nadzoru nad działalnością sądów" – piszą w apelu członkowie „Iustitii".

Zdaniem Stowarzyszenia dopiero usunięcie zagrożeń związanych z możliwościami wpływów politycznych na niezawisłość sędziowską i niezależne sądy zagwarantuje obywatelom prawo do niezawisłego i bezstronnego sądu.