Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwraca uwagę na dwa istotne zagadnienia. Pierwsza z nich dotyczy sprzeczności rozporządzenia regulującego wokandy sądowe z ustawą o ochronie danych osobowych i Konstytucją. Druga odnosi się do naruszania prywatności poprzez publikację na wokandzie imion i nazwisk stron.

W zakresie sprzeczności rozporządzenia z ustawą i Konstytucją, zdaniem Fundacji pożądana byłaby zmiana legislacyjna, która mogłaby polegać na wprowadzeniu regulacji dotyczących treści wokandy do źródła prawa powszechnie obowiązującego – Prawa o ustroju sądów powszechnych. Taka regulacja usunęłaby sprzeczność z konstytucją.

HFPCz podnosi także, iż publikacja na wokandzie imion i nazwisk w powiązaniu z przedmiotem sprawy lub kwalifikacją prawną stanowi naruszenie prywatności, a także innych praw i wolności stron postępowania sądowego.

Prowadzi to często do stygmatyzacji tych osób, a nawet do zjawiska wtórnej wiktymizacji ofiar przestępstwa

– uważa Fundacja, która proponuje, aby w sprawach nieletnich czy dotyczących zdrowia konieczne było wprowadzenie ograniczeń w ujawnianiu tożsamości uczestników postępowania do ich inicjałów. Przy czym należałoby ustanowić wyjątki w zakresie anonimozowania imion i nazwisk stron w szczególnie delikatnych sprawach sądowych.