Osoba odwołana ze stanowiska albo skreślona z listy członków danego samorządu zawodowego będzie się mogła ubiegać o ponowne powołanie na stanowisko albo ponowny wpis na listę (w większości wypadków po dziesięciu latach). Te najsurowsze kary będą też podlegały zatarciu. Takie zmiany wynikają z projektu o zmianie prawa o adwokaturze i niektórych innych ustaw, który wczoraj przyjął rząd.
Zmiany dotyczą: adwokatów, radców prawnych, lekarzy weterynarii, notariuszy, farmaceutów, komorników sądowych, architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów, rzeczników patentowych i diagnostów laboratoryjnych.
Obecne regulacje Trybunał Konstytucyjny uznał w 2010 r. za zbyt rygorystyczne. Ocenił, że przedstawiciele poszczególnych profesji muszą mieć szansę na rehabilitację i powrót do wykonywania zawodu. Nie można pozbawiać takiej możliwości dożywotnio.
Ci, którzy zechcą wrócić do zawodu po dziesięciu latach, będą musieli ponownie zdać egzamin, a w niektórych zawodach odbyć szkolenia uzupełniające. Uznano bowiem, że po takim czasie niewykonywania profesji musi istnieć możliwość uzupełnienia i zweryfikowania wiedzy i umiejętności.
Projekt przyjęty przez Radę Ministrów opracowało Rządowe Centrum Legislacji. Inny, dotyczący tego samego problemu, przygotował Senat. Ten projekt trafił właśnie do Sejmu.