z dnia 18 czerwca 2015 r.
Sędziowie Sądu Rejonowego w Zgorzelcu popierając liczne uchwały organów samorządu sędziowskiego pragną zwrócić uwagę na konieczność pilnego uregulowania kwestii wynagrodzenia asystentów sędziów, pracowników administracyjnych sądów, obsługi - które od lat z uwagi na zamrożenie płac pracowników sfery budżetowej, pozostaje na stałym bardzo niskim poziomie ( w Sądzie Rejonowym w Zgorzelcu na najniższym poziomie w województwie dolnośląskim). Zgodnie z art. 13 kodeksu pracy „pracownik ma prawo do godziwego wynagrodzenia za pracę", tymczasem zarobek zatrudnionej kadry w sądownictwie nie odpowiada od wielu lat zakresowi ich systematycznie zwiększanych obowiązków, nie pozwala na godną egzystencję, utrzymanie rodzin oraz honorowe zaopatrzenie emerytalne w przyszłości. Powoduje to odpływ wykwalifikowanej, częstokroć posiadającej wieloletni staż kadry pracowniczej, absencję nowej wykształconej kadry- co ma bezpośredni wpływ na sprawność i pożądany wysoki poziom funkcjonowania sądów.
W swoim wystąpieniu popieramy stanowisko Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, wyrażone w Dezyderacie nr 3, uchwalonym na posiedzeniu w dniu 18 kwietnia 2013r. i zawarte tam stwierdzenie, że aktualne wynagrodzenie korpusu urzędniczego nie odpowiada godności sprawowania urzędu oraz zakresowi obowiązków. Na podkreślenie zasługuje również stanowisko Trybunału Konstytucyjnego, który w uzasadnieniu Postanowienia z dnia 11 lutego 2015 r., sygn. akt. P 44/13 podniósł, że wieloletni brak waloryzacji wynagrodzeń pracowników sądów i prokuratur budzi niepokój z punktu widzenia realizacji zasad i wartości konstytucyjnych. Aby niewzruszoną podstawą Rzeczypospolitej Polskiej - jak wzywa konstytucja- były ustanowione zasady wyrażone w tymże akcie, należy zadbać o zachowanie poszanowania i ochrony przyrodzonej i niezbywalnej godności człowieka stanowiącej źródło wolności i praw człowieka i obywatela państwa polskiego, do którego szeregów zaliczają się również pracownicy sądownictwa.
Stwierdzamy, że utrzymywanie od wielu lat płacy na bardzo niskim poziomie, w stosunku do wymagań dla zaangażowanej, wykształconej i wysoko wykwalifikowanej kadry pracowników sądownictwa, godzi w podstawowe zasady Konstytucji i jest dla nich wysoce krzywdzące i jako sędziowie wyrażamy solidarność z pracownikami sądów, w całej rozciągłości popierając ich postulaty płacowe.
Uchwała
Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Siedleckiego