„Skręcił sprawę”. Dyscyplinarka dla zastępcy rzecznika Schaba jest już w sądzie

Rzecznik Dyscyplinarny Ministra Sprawiedliwości (tzw. rzecznik ad hoc) złożył wniosek o rozpoznanie sprawy dyscyplinarnej sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie – Przemysława Radzika. Radzik to pełni wciąż funkcję zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych.

Publikacja: 11.07.2025 20:42

Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych, prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie Piotr Schab

Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych, prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie Piotr Schab (C) i jego zastępcy, sędziowie: Michał Lasota (L) i Przemysław W. Radzik

Foto: PAP/Rafał Guz

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że wniosek rzecznika ad hoc  został złożony 4 lipca do Sądu Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku. 

Co Przemysław Radzik zarzucał rzecznikowi ad hoc  Grzegorzowi Kasickiemu

Zarzut wobec sędziego Przemysława Radzika dotyczy wpisu opublikowanego przez niego 23 grudnia 2024 r. na portalu społecznościowym X. Zastępca Piotra Schaba skomentował w nim decyzję rzecznika dyscyplinarnego Ministra Sprawiedliwości sędziego Grzegorza Kasickiego z 3 grudnia 2024 r. Zarzucił mu bezprawne umorzenie postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego Waldemara Żurka w sprawie rzekomego fałszowania orzeczeń. 

„Bodnarowski specrzecznik skręcił sprawę sędziowskiego celebryty. Umorzył 68 przedstawionych przez nas zarzutów dot. ewidentnego poświadczenia nieprawdy w orzeczeniach sądowych” - napisał rzecznik Radzik. 

Przypomnijmy, o co chodziło. Waldemar Żurek, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie, obecnie pełniący funkcję zastępcy dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury ds. organizacyjnych, często krytycznie wypowiadał się o zmianach wprowadzanych  przez rząd PiS w wymiarze sprawiedliwości. Rzecznicy dyscyplinarni powołani przez ówczesnego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę wszczęli wobec Żurka 23 postępowania dyscyplinarne. W maju 2022 roku główny rzecznik dyscypliny Piotr Schab zarzucił Żurkowi, że będąc członkiem Krajowej Rady Sądownictwa w latach 2012-2018,  w co najmniej 64 sprawach „dopuścił się fałszu sygnowanych przez siebie orzeczeń". Według Schaba, miało to polegać na podawaniu nieprawdziwej daty wydania tych orzeczeń, gdyż w czasie, kiedy miały zostać wydane przez skład z udziałem sędziego Żurka, on sam uczestniczyć miał w posiedzeniach KRS w Warszawie i w innych miastach.

- Sędzia nie mógł zatem pobierać diety za udział w posiedzeniu KRS, będąc w Warszawie, a jednocześnie wyrokować w Krakowie - stwierdził Piotr Schab.

Reklama
Reklama

O co rzecznik dyscyplinarny Adama Bodnara obwinia sędziego Przemysława Radzika

Resort sprawiedliwości niedługo po wpisie Radzika oświadczył, że sugerowanie przez sędziego w mediach społecznościowych, że inny sędzia „skręcił sprawę" jest lekceważeniem zasad, jakimi powinien kierować się sędzia. „Wzorzec postępowania związany z godnością urzędu wiąże sędziego nie tylko w czasie wykonywania obowiązków służbowych, ale także poza służbą” - przypomniało MS.  

Czytaj więcej

Resort Bodnara: są zarzuty dyscyplinarne dla sędziów Radzika i Lasoty

Wpisem Radzika zajął się inny z powołanych przez ministra Adama Bodnara rzeczników ad hoc. Na podstawie m.in. wydruków wpisów z portalu X oraz zeznań sędziego Grzegorza Kasickiego, uznał on, że działanie Radzika mogło narazić sędziego Kasickiego na utratę zaufania niezbędnego do wykonywania zawodu oraz poniżyć go w opinii publicznej. „Zachowanie to, w ocenie Rzecznika, uchybia godności urzędu sędziego i wyczerpuje znamiona przewinienia dyscyplinarnego z art. 107 § 1 pkt 5 ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych” - głosi komunikat opublikowany w piątek na stronie resortu sprawiedliwości.

Rzecznik ad hoc pokreślił, że sędzia Radzik powtórzył swoją opinię w kolejnym wpisie z 26 lutego 2025 r., co świadczy jego zdaniem o „rażącym braku powściągliwości, jakiego wymaga się od sędziów korzystających z mediów społecznościowych”.

Jak czytamy w komunikacie MS, sprawa zostanie rozpoznana przez właściwy Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku, wskazany postanowieniem Sądu Najwyższego z 28 kwietnia 2025 r.

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że wniosek rzecznika ad hoc  został złożony 4 lipca do Sądu Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku. 

Co Przemysław Radzik zarzucał rzecznikowi ad hoc  Grzegorzowi Kasickiemu

Pozostało jeszcze 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama