Rada składa do Trybunału Konstytucyjnego wnioski o zbadanie zgodności z konstytucją kilku przepisów ustaw o Sądzie Najwyższym oraz o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Sędziowie powołali właśnie specjalny zespół, który przygotuje projekty uchwał w tej sprawie.
Pierwszy wniosek dotyczy ustawy o Sądzie Najwyższym, a właściwie jej nowelizacji z czerwca 2015 r. Uniemożliwiono w niej sędziemu Sądu Najwyższego pełnienie stanowisk funkcyjnych po ukończeniu 70. roku życia. Dotyczy to funkcji prezesa SN kierującego izbą i przewodniczącego kierującego wydziałem izby SN.
W uzasadnianiu nowelizacji podkreślono, że wydłużenie czasu pełnienia stanowiska sędziego Sądu Najwyższego powinno obejmować jedynie czynności orzecznicze, a nie zarządzające związane z pełnioną funkcją.
Drugi wniosek dotyczy zbadania zgodności z konstytucją przepisów ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Chodzi o te, które oddają ministrowi sprawiedliwości zwierzchni nadzór nad Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury w części obejmującej szkolenia ustawiczne sędziów, referendarzy sądowych i asystentów sędziów w sądach powszechnych.