Adam Bodnar: Prokuratorzy będą reagować na „neosędziowskie” składy w SN

Przygotowuję wytyczne dla prokuratorów, jak postępować w sprawach z udziałem neosędziów, zwłaszcza w tych, które są rozstrzygane na najwyższym szczeblu - powiedział "Rzeczpospolitej" minister sprawiedliwości prokurator generalny Adam Bodnar.

Publikacja: 09.10.2024 17:21

Adam Bodnar

Adam Bodnar

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Panie Ministrze, zapytam na początek o ostatnie rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego w sprawie „sędziego od pendrive’ów”. W pewnym kontekście to pytanie zadaję, ponieważ wyrok wydał skład tzw. neosędziowski. Jak Pan ocenia ten wyrok?

Dążę do tego, aby wyroki w tak poważnych sprawach były wydawane przez sędziów, którzy nie mają wad w powołaniu do SN. Tym bardziej, że mieliśmy już wcześniej przypadki, gdzie wyroki wydawane w wątpliwych składach były później kwestionowane przez strony. Teraz, kiedy mamy sprawę, która jest społecznie istotna i dość oczywista pod względem okoliczności, wadliwy skład orzekający otwiera perspektywę, że osoba ta może zaskarżyć rozstrzygnięcie np. do Trybunału w Strasburgu. W ten sposób cała idea wymierzania sprawiedliwości może zostać podważona.

Czytaj więcej

SN usunął z zawodu sędziego Roberta W.

Czy uznaje Pan ten wyrok? Macie pewnie w ministerstwie rejestry sędziów, z których ten sędzia powinien być wykreślony. SN zdecydował o usunięciu go z urzędu.

Przygotowuję wytyczne dla prokuratorów, jak postępować w sprawach z udziałem neosędziów, zwłaszcza w tych, które są rozstrzygane na najwyższym szczeblu. Niedługo zostaną przedstawione i mam nadzieję, że zostaną pozytywnie zaopiniowane 16 października przez Krajową Radę Prokuratury.

Czyli to oznacza, że będą wyroki, które będą honorowane i takie, które nie będą? Jak to rozumieć?

Rozumiem to tak, że jeżeli prokuratorzy widzą na tym szczeblu wadliwość składu sędziowskiego, to powinni podjąć działania zmierzające do tego, aby skład został ukształtowany zgodnie z przepisami. Są one potrzebne, aby nie pogłębiać kryzysu wokół wymiaru sprawiedliwości.

Ale żeby dobrze zrozumieć - będą to wytyczne dla prokuratorów określające, w jakich postępowaniach przed SN mogą uczestniczyć, a w jakich nie, czy też określą czynności, które mogą podejmować w takich sytuacjach wobec tych składów?

Jeżeli mamy np. Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, to konsekwentnie sprawy jej przypisane składane są do Izby Cywilnej w SN. Tu sytuacja jest jasna, bo Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych jako całość została zakwestionowana wyrokiem TSUE z 21 grudnia 2023 r. Chodzi natomiast o inne izby, w których orzekają neosędziowie. W przypadku takich składów prokuratorzy powinni wykorzystać wszystkie środki procesowe, aby doprowadzić do ukształtowania składu zgodnego z konstytucją.

Obszerny wywiad w czwartkowej „Rzeczpospolitej” i na rp.pl: 

Czytaj więcej

Adam Bodnar: Orzekający w sprawie Barskiego próbowali zafałszować rzeczywistość
Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
Sądy i trybunały
Sędzia Waldemar Żurek pozwał Polskę. Chce miliona złotych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie