Izba niższa zatwierdziła w piątek poprawki Senatu do nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym i przepisów ją wprowadzających. Wśród zmian znalazło się m.in. rozszerzenie katalogu osób, które będą mogły być wybrane do TK dopiero po upływie co najmniej czterech lat od zakończenia funkcji. Oprócz posłów, senatorów, europosłów i ministrów zasady te będą obowiązywać także pozostałych członków kierownictw poszczególnych resortów (sekretarzy i podsekretarzy stanu), pełnomocników rządu, a także… głowę państwa.
Wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego większością kwalifikowaną 3/5
Zmodyfikowano przepisy dotyczące konieczności wyłączenia się od orzekania. Po uwzględnieniu poprawek Senatu sędzia będzie musiał się wyłączyć od orzekania, jeśli kiedykolwiek w przeszłości jako poseł lub senator głosował w sprawie uchwalenia ustawy, która jest przedmiotem kontroli konstytucyjnej.
Oprócz tego przyjęte poprawki wprowadzają konieczność wyłączenia sędziego TK z postępowania w sprawie uchylenia mu immunitetu i pociągnięcia do odpowiedzialności karnej (dziś nie tylko może brać udział w naradzie, a nawet głosować nad wnioskiem w swojej sprawie) czy likwidują możliwość utajnienia oświadczenia majątkowego.
Czytaj więcej
Poprawka dotycząca zasad wyłączenia sędziów sądu konstytucyjnego w nowej ustawie o Trybunale Konstytucyjnym stawia pod znakiem zapytania sens powoływania do tej instytucji byłych parlamentarzystów.
Sejm zaakceptował też senacką poprawkę, która umożliwia złożenie ślubowania w formie pisemnej z notarialnie poświadczonym podpisem, na wypadek gdyby prezydent nie odebrał w terminie ślubowania od osób wybranych przez Sejm na stanowisko sędziego Trybunału.