Bodnar powołuje i odwołuje prezesów w Koszalinie, Toruniu, Gliwicach i Krakowie

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zawiesza prezesa i wiceprezesa Sądu Okręgowego w Koszalinie. Chce ich odwołać. Z kolei sądami okręgowymi w Toruniu i w Gliwicach od poniedziałku pokierują już nowi prezesi. Zmiana nastąpiła również na stanowisku wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Publikacja: 31.05.2024 20:04

Bodnar powołuje i odwołuje prezesów w Koszalinie, Toruniu, Gliwicach i Krakowie

Foto: Fotorzepa

W ostatnim dniu maja Minister Sprawiedliwości wystąpił do kolegium Sądu Okręgowego w Koszalinie o wyrażenie opinii w sprawie odwołania z funkcji prezesa tego sądu sędzi Justyny Celińskiej. Taki sam wniosek dotyczy wiceprezesa Tomasza Krzemianowskiego. Oboje zostali zawieszeni w pełnieniu czynności z dniem 3 czerwca.

Prezes utraciła zaufanie sędziów

Jak czytamy w komunikacie MS, wniosek ministra Adama Bodnara został uzasadniony „brakiem udziału samorządu sędziowskiego w ich wyborze na stanowiska prezesa i wiceprezesa sądu”. Minister Sprawiedliwości przypomina, że wyboru dokonano za kadencji Zbigniewa Ziobry, który działając na podstawie zmienionych przepisów ustawy o ustroju sądów powszechnych, zaczął wyznaczać na stanowiska prezesów osoby nieposiadające wystarczającego doświadczenia orzeczniczego i menedżerskiego,  co w wielu przypadkach znacząco obniżyło standard zarządzania sądami. Drugim grzechem zawieszonych prezesów jest podpisanie przez nich list poparcia sędziego Łukasza Piebiaka, kandydującego do neo-Krajowej Rady Sądownictwa  w latach 2021 i 2022 r.

O odwołanie sędzi Justyny Celińskiej zaapelowało do MS  75 sędziów Sądu Okręgowego w Koszalinie oraz sędziów sądów rejonowych z właściwości Sądu Okręgowego w Koszalinie. Wskazali, iż pani sędzia utraciła zaufanie ogółu sędziów, którzy nie widzą możliwości pozytywnego ułożenia współpracy w przyszłości.

Czytaj więcej

Prezesi sądów od Ziobry jednak bez parasola. Bodnar nie uzna zabezpieczenia TK

Nowi prezesi na 6 lat

Również 31 maja Adam Bodnar podpisał trzy akty powołania na stanowiska kierownicze w trzech sądach.

Do pełnienia funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Toruniu powołany został sędzia tego sądu Wojciech Modrzyński. Od 1999 r. był asesorem sądowym, a od 2001 r. sędzią Sądu Rejonowego w Toruniu. W 2009 r. był delegowany do pełnienia obowiązków sędziego Sądu Okręgowego, a w 2010 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego. Wojciech Modrzyński jest sędzią cywilistą i orzeka w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Toruniu, gdzie pełni funkcję zastępcy przewodniczącego wydziału.

Prezesem Sądu Okręgowego w Gliwicach będzie Henryk Brzyżkiewicz. Od 1991 r. był asesorem sądowym, od 1993 r. sędzią Sądu Rejonowego w Gliwicach. W 2001 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego a od 1 stycznia 2009 r. do 27 marca 2012 r. pełnił funkcję wiceprezesa tego sądu. Następnie od 28 marca 2012 r. do 9 listopada 2017 r. był prezesem Sądu Okręgowego w Gliwicach. Henryk Brzyżkiewicz jest sędzią cywilistą i orzeka w III Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Do pełnienia funkcji wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie powołany został Tomasz Szymański. Od 1991 r. był asesorem sądowym, od 1993 r. sędzią Sądu Rejonowego w Myślenicach, następnie sędzią Sądu Rejonowego dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie. Od 2001 r. delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Krakowie. W 2002 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie. Od 1.06.2008 r. do 26.06.2014 r. pełnił funkcję prezes Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza w Krakowie.Od 2014 r. jest sędzią Sądu Apelacyjnego w Krakowie. W latach 2015-2023 pełnił funkcję zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, a w 2024 r. został powołany do pełnienia funkcji Rzecznika Dyscyplinarnego Ministra Sprawiedliwości. Tomasz Szymański jest sędzią karnistą i orzeka w II Wydziale Karnym Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Wszyscy nowo powołani zaczynają sześcioletnie kadencje w poniedziałek 3 czerwca 2024 r.

W ostatnim dniu maja Minister Sprawiedliwości wystąpił do kolegium Sądu Okręgowego w Koszalinie o wyrażenie opinii w sprawie odwołania z funkcji prezesa tego sądu sędzi Justyny Celińskiej. Taki sam wniosek dotyczy wiceprezesa Tomasza Krzemianowskiego. Oboje zostali zawieszeni w pełnieniu czynności z dniem 3 czerwca.

Prezes utraciła zaufanie sędziów

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Sędzia Sądu Najwyższego skarży Polskę do ETPC. Chodzi o decyzję Andrzeja Dudy
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Sądy i trybunały
Chaos po wyroku TK. Bez publikacji orzeczenia ustawy jednak niezagrożone
Sądy i trybunały
Bodnar chce dymisji członka nowej KRS. "Chaos w zarządzaniu sądem"
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży