Reformę przepisów o biegłych sądowych od lat zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości. Najnowszy termin na jej przyjęcie to koniec 2024 r. Przy tworzeniu zmian resort może skorzystać z projektu FINDEX III, opracowanego przez Fundację Europejskiego Centrum Inicjatyw w Naukach Sądowych. Jego celem jest zebranie list biegłych w jeden krajowy rejestr. Przygotowano też narzędzie do wyszukiwania biegłych w UE.
Szybki dostęp do biegłego sądowego
Biegli sądowi odgrywają coraz istotniejszą rolę w systemach sądownictwa cywilnego i karnego krajów europejskich, ale na poziomie UE nie ma ich wspólnej i jednolitej definicji. Sądy bardzo często opierają się na opiniach biegłych – występują niemal w co drugiej sprawie – więc dla sprawiedliwego i skutecznego wymiaru sprawiedliwości najważniejsze jest, aby spełniali podstawowe wymagania: niezawisłość, bezstronność i uczciwość, a także wysokie standardy zawodowe i kompetencje.
Istotne jest też zapewnienie sądom i stronom możliwości wyboru biegłego, który będzie w stanie szybko i sprawnie odpowiedzieć na pytania postawione w danej sprawie.
Czytaj więcej:
W rezultacie wspomnianego projektu międzynarodowe konsorcjum 68 partnerów z 13 państw członkowskich UE zdefiniowało kryteria kwalifikujące biegłego sądowego, wymagania, jakie powinny spełniać organy odpowiedzialne za prowadzenie rejestrów/list biegłych oraz kryteria wpisywania i utrzymywania biegłych w tych rejestrach/na listach.