Jak pisaliśmy na łamach "Rzeczpospolitej", sprawa jest o tyle pilna, że I prezes SN Małgorzata Manowska od tygodni zwracała się do KRS z prośbą o jak najszybsze przeprowadzenie naboru do Izby Cywilnej SN. To w niej są największe zaległości w rozpoznawaniu spraw. Dużo mówiło się o narastającym konflikcie między I prezes SN a przewodniczącą KRS. Ta w rozmowie z „Rz” z kwietnia zapowiadała, że konkurs do SN zostanie rozstrzygnięty najpóźniej w czerwcu.
Czytaj więcej
Krajowa Rada Sądownictwa rozpoczęła wysłuchania kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. Wolne mie...
Jak informowaliśmy w połowie marca, prezes SN prof. Małgorzata Manowska zarządziła przejściowe i częściowe oddelegowanie ponad 20 sędziów z izb Pracy oraz Kontroli Nadzwyczajnej do orzekania w Izbie Cywilnej. Wielu prawników krytycznie odniosło się do tego przedsięwzięcia wskazując na tragiczną sytuację kadrową i zaległości w Izbie Pracy oraz marginalizację kompetencji potrzebnych do orzekania w Izbie Cywilnej.
SN wyjaśniał w marcu, że w 2022 r. w porównaniu z rokiem 2020 dwukrotnie wzrósł wpływ spraw do Izby Cywilnej. Równocześnie, od 2019 r. liczba sędziów orzekających w Izbie Cywilnej systematycznie spada. Średnia obsada w 2019 r. wynosiła około 33 sędziów, zaś w 2022 r. około 25 sędziów. W 2022 r. nieobsadzonych pozostawało ponad 40 proc. etatów
Czytaj więcej
Istotny wzrost liczby wpływających spraw, zwłaszcza frankowych, oraz nieobsadzenie 40 proc. stano...