Jest kolejny problem z ustawą o SN w TK. Chodzi o Przyłębską i jej męża

Julia Przyłębska, pełniąca funkcję prezesa Trybunału Konstytucyjnego nie ma prawa orzekać w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym, bo ogranicza ją ewidentny konflikt interesów. Takie jest stanowisko części sędziów TK - donosi portal Onet.pl.

Publikacja: 02.04.2023 11:02

Prezes TK Julia Przyłębska i jej mąż, polski filozof, profesor nauk humanistycznych, tłumacz, kultur

Prezes TK Julia Przyłębska i jej mąż, polski filozof, profesor nauk humanistycznych, tłumacz, kulturoznawca i dyplomata Andrzej Przyłębski

Foto: PAP/Radek Pietruszka

W lutym prezydent Andrzej Duda skierował do TK ustawę o Sądzie Najwyższym, która według zapewnień rządu ma odblokować dla Polski środki z KPO. Problem w tym, że w trybunale trwa bunt szóstki sędziów, którzy twierdzą, że od grudnia ub.r. Przyłębska nie jest już prezes Trybunału.

Czytaj więcej

Za co prezydent Andrzej Duda skarży ustawę o SN do Trybunału

Jak ujawniliśmy na początku stycznia na łamach portalu rp.pl, szóstka członków Trybunału Konstytucyjnego zażądała od Julii Przyłębskiej zwołania Zgromadzenia Ogólnego sędziów TK i wyłonienia kandydatur, spośród których prezydent Andrzej Duda wskaże nowego prezesa. Ich zdaniem na podstawie ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, kadencja Julii Przyłębskiej na stanowisku prezesa dobiegła końca. Szóstka sędziów to ponad jedna trzecia składu Trybunału. Pismo do sędzi Przyłębskiej podpisali: Wojciech Sych, Jakub Stelina, Mariusz Muszyński, Andrzej Zielonacki, Zbigniew Jędrzejewski oraz Bohdan Święczkowski.

Czytaj więcej

Szóstka sędziów TK nie uznaje Julii Przyłębskiej za prezesa i chce wyboru nowego

Teraz pojawił się kolejny problem. Jak pisze portal Onet.pl, zdaniem "buntowników z TK" Przyłębska nie ma prawa orzekać w sprawie ustawy o SN. Wszystko dlatego, że może nie być ona bezstronna, bo jej mąż zajmuje funkcję bezpośrednio zależną od premiera.

Portal przypomina, że Andrzej Przyłębski od objęcia władzy przez PiS był przedstawicielem tejże władzy u najważniejszego sąsiada Polski - pełnił funkcję ambasadora Rzeczpospolitej w Niemczech (od lipca 2016 r. — do końca stycznia 2022 r.). Kiedy posadę ambasadora stracił, został zatrudniony w stworzonym przez premiera Mateusza Morawieckiego Instytucie De Republica, jako jego prezes.

- No ja przepraszam, jeśli mąż pani Przyłębskiej jest bezpośrednio zależny od szefa rządu, a to szefowi rządu najbardziej zależy na przyjęciu ustawy o SN, która ma odblokować środki z KPO, to to jest konflikt interesów jak byk - mówi Onetowi osoba z kręgu zbliżonego do TK.

- Julia Przyłębska nie ma prawa w tej sprawie orzekać, ma obowiązek się z niej wyłączyć. A to dlatego, że jej męża i jego pensję sponsoruje bezpośrednio premier, który najbardziej nalegał na jak najszybsze uchwalenie ustawy o SN - podkreśla.

Pytania o ewentualne wyłącznie się Julii Przyłębskiej z orzekania w sprawie ustawy o SN dziennikarze wysłali do TK. Na odpowiedzi czekają.

Czytaj więcej

Kaczyński zabrał głos ws. kadencji Przyłębskiej i wniosku Dudy do TK
Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Prawnicy
Prof. Strzembosz: Andrzej Duda jest człowiekiem skompromitowanym
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Sądy i trybunały
Sędziowie o "lex Tusk": grozi powtórka ze sprawy procesu brzeskiego
Prawo karne
Prof. Zimmermann, promotor Andrzeja Dudy: Wstyd mi, że mam takiego doktoranta