Senat wprowadził poprawki opozycji do noweli ustawy o SN, które Sejm wcześniej odrzucił, ale dodatkowo je rozszerzył. Teraz ustawa wraca do Sejmu, który będzie próbował je odrzucić.

Strona rządowa jest przeciwna istotnym zmianom do uzgodnionych, jak zapewnia, z Komisją Europejską rozwiązań wdrażających tzw. kamienie milowe, które mają odblokować wypłaty funduszy z KPO.

Czytaj więcej

Senat uchwalił poprawki do noweli o SN odblokowującej środki z KPO

Odnosząc się do zaproponowanych przez Senat poprawek Małgorzata Paprocka - minister w Kancelarii Prezydenta - oceniła, że "część z nich jest absolutnie bulwersująca".

Senat w jednej z poprawek nie zgadza się na przeniesienie sędziowskich dyscyplinarek i testów niezależności do NSA, i chce je przekazać Izbie Karnej Sądu Najwyższego, z zastrzeżeniem aby w tych sprawach orzekali wyłącznie sędziowie z co najmniej siedmioletnim stażem, czyli z tzw. starego nadania. Co więcej senatorowie chcą, by ta Izba zajmowała się dyscyplinarkami innych profesji prawniczych i wolnych zawodów. W konsekwencji chce likwidacji działającej od pół roku Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

- Nie ma żadnych podstaw do tego, aby dzisiaj była likwidowana Izba Odpowiedzialności Zawodowej.Ona została utworzona z inicjatywy prezydenta, działa w prawidłowy sposób, nikt nie formułuje wobec niej jakichkolwiek wiarygodnych zarzutów, więc nie ma w ocenie pana prezydenta żadnych podstaw do jej likwidowania - powiedziała PAP Małgorzata Paprocka.

Kolejna poprawka przewiduje unieważnienie z mocy ustawy wszystkich orzeczeń zlikwidowanej wcześniej Izby Dyscyplinarnej SN. - W dotychczasowej historii wymiaru sprawiedliwości nigdy nie było takich propozycji, nigdy nie było takich rozwiązań, aby ustawą uchylać wyroki sądów, w tym wyroki stalinowskie, hitlerowskie czy wyroki sądów ze stanu wojennego. Więc jest to propozycja bulwersująca i szczerze mówiąc powinno tutaj środowisko sędziowskie bić na alarm z uwagi na łamanie trójpodziału władzy - podkreśliła minister.